Dnes je ten den, kdy budou sečteny naše dobré skutky, a budeme po zásluze odměněni

Dnes večer se za humny na zlaté pentli spustí na zem svatý Mikuláš. Tato tradice je stará stovky let a v různých zemích má také různé podoby.

U nás známe svatého Mikuláše jako urostlého muže s bílými dlouhými vousy v biskupském plášti s berlou v ruce. K jeho osobě se váže plno příběhů. Jeden z nich mluví o tom, že obdaroval tři sestry ze zadlužené rodiny věnem. V noci každé z nich hodil tajně do okna pytlíček se zlaťáky. Jedné však uvízl v pověšené punčoše a tak vznikla tradice nadělování do punčoch.

Už v dobách našich babiček chodil Mikuláš v doprovodu anděla a čerta. Anděl hodné obdarovával, čert zase neposlušné vyplácel metlou.

Možná vás napadlo, proč Mikuláš nechodí až na svůj svátek, ale o den dříve. Vysvětlení je jednoduché. Zvyk totiž pochází z dob, kdy den nezačínal ránem, ale okamžikem rozsvícení první hvězdy na nebi, tedy večerem. Tak hodně dobrot a žádné uhlí.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...