Do třetice všeho dobrého

10. leden 2022

Slovo třetice se v češtině vyskytuje velmi často v obratu "do třetice všeho dobrého, případně i zlého". Co to ta třetice vlastně je? A proč se neříká trojice?

Slova trojice a třetice jsou synonyma, pokud jde právě o ten význam trojice, ovšem s tím rozdílem, že třetice se v tom významu užívá daleko méně a opravdu nebylo snadné najít živý a reálný příklad, nicméně podařilo se: "přistoupím ke třetici mužů v oblecích, ani jednoho neznám". Ale naprostá většina uživatelů češtiny by tu použila právě slovo trojice. Je to tedy užití ve významu soubor, skupina tří osob, věcí atd. Třetice a trojice tedy mohou znamenat totéž, ale vlastně si v tomto významu prakticky nekonkurují, trojice tu naprosto jasně dominuje.

Do trojice všeho dobrého?

Pro uživatele jazyka je vlastně výhodné, když v jednom významu se užívá jeden výraz, ve druhém významu druhý. Prostě se to neplete, okamžitě pochopíte, že teď je řeč o trojici a teď je řeč o jiném případě. Pokud jde konkrétně o spojení do třetice, jde tu vlastně o význam "potřetí, třikrát, ve třetím případě". Zdaleka nemusí jít jen o ten ustálený případ se vším dobrým. Celkem živě se používá i pro leccos jiného - "Příliš pracuješ: za náměstka Abrta, pak za mě – nejsem ještě zapracován – a do třetice za sebe . . . jaks býval svěží, kdyžs ještě konal jen tuto svoji třetinu! (V.Páral, Milenci a vrazi).

Ukazuje se jako výhodné držet v jednom významu trojici a ve druhém třetici a neplést obojí dohromady. Ještě jeden půvabný příklad z Myší Natálie Mooshabrové: „No co stojíš a koukáš,“ řekl Wezr. „No co stojíš a koukáš,“ řekl podruhé. „No tak co,“ zvolal do třetice.

Všimněte si, že se tu nedá užít do dvojice. Neřekli bychom asi „No co stojíš a koukáš,“ řekl Wezr. „No co stojíš a koukáš,“ řekl do dvojice...

autoři: Martin Prošek , Stanislav Jurík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...