Doktor na koni zachraňoval lidi na Šumavě, sám sobě pomoct neuměl
Zanedlouho to bude už třicet let, kdy zemřel Zdeněk Kostrouch, lékař, který desítky let pomáhal pacientům na Hartmanicku a v bývalém vojenském újezdu Dobrá Voda.
Podle dopravního prostředku, který používal při cestách za svými pacienty, si vysloužil přezdívku Doktor na koni.
Zdeněk Kostrouch se narodil v roce 1920, pocházel z Kamenice nad Lipou. Miloval umění, hlavně divadlo, po maturitě v Praze do jednoho nastoupil jako osvětlovač. Po druhé světové válce vystudoval medicínu. Oženil se, zvládl vojnu, už jako lékař působil v Dobřanech, Bezdružicích a Konstantinových Lázních. Od 50. let žil a pracoval spolu s manželkou Helenou, také lékařkou, která pocházela z rodu Franze Kafky, v šumavských Kašperských Horách.
Od 60. let žili Kostrouchovi v zaniklé osadě Pustina nad Hartmanicemi, v domě z 19. století postaveném v klasicistním stylu s balustrádou. Doktor ho zachránil před demolicí. S manželkou ho opravili a vychovávali tam dva vlastní syny a jednoho nevlastního.
Zdeněk Kostrouch pracoval jako lékař na Hartmanicku a ve vojenském újezdu Dobrá voda. Helena měla na starosti velký a lidnatý obvod Kašperské Hory, s turisticky atraktivním okolím a množství poválečných dosídlenců z ciziny. „Až do roku 1979 musela doktora Helena dojíždět z Pustiny. V domě neměli pořádně udělanou vodu, takže nemohla mít pračku, s elektřinou to také bylo všelijaké, ústřední topení chybělo. Takže Helena přišla po práci do studeného baráku, cestou ještě musela nakoupit. Pak navařila, postarala se o domácnost i o učení chlapců. Neměla to jednoduché. Helena byla nesmírně chytrá, vzdělaná a sečtělá žena, s pochopením pro druhé a soucítěním, někdy snad až přílišným,“ vzpomíná na Kostrouchovu první manželku tehdejší dětská lékařka Marie Staňková.
Doktor na koni s výstředními metodami
Zdeněk Kostrouch pomáhal lidem, miloval přírodu a koně. Přezdívku Doktor na koni si vysloužil proto, že na jednom vyrážel z Pustiny za svými pacienty. Uměl natočit EKG i vytrhnout zub, zkrátka pomoci nemocnému. Jeho metody byly často specifické.
„Mě nadchl, když jsem měl jednou velmi vysokou horečku. Přijel na koni, přes rameno měl sedlové brašny a povídá mé manželce: Máte tu kyselé mléko? Tak mu ho dejte a do rána to bude dobré,“ vzpomíná jeden z jeho pacientů a také přátel Karel Ešner. „A opravdu se tak stalo.“ Zdeněk Kostrouch léčil i kávou nebo malým panákem.
Empatie mu byla zkázou
V domě na Pustině žil doktor na koni i poté, co se rozpadlo manželství s Helenou. Bydlel tu pak se svou zdravotní sestrou Anežkou a také s druhou manželkou Věrou. „Často se za mnou v té době zastavil a stěžoval si, že život už není takový, jaký si představoval,“ prozrazuje Karel Ešner.
Dům na Pustině pustnul čím dál víc a podobný osud potkal i samotného doktora. „Zřejmě doplatil na svoji empatii. Chtěl se pro druhé, a tedy i pro svou manželku, obětovat. Ke konci už z něj byla jen taková troska,“ prozrazuje další pamětník Václav Volenec.
Zdeněk Kostrouch zemřel po pobytu v nemocnici 17. března roku 1994. Tak to uvádí klatovská matrika. Pochovaný je na hřbitově v Kašperských Horách. Šumavskou osobnost připomíná přímo na Pustině dřevěný památník s nápisem umístěný v blízkosti bývalého domu Kostrouchových. Ten od 90. let opět vlastní původní majitelka Eliška Hašková Coolidge. Stavba bohužel chátrá a obrůstá křovím.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka