Domácí betlém patří k vánočním svátkům už několik století, nezapomněli jste na něj?
Máte doma připravený betlém na letošní vánoční svátky? A zkusili jste někdy přemýšlet o tom, kde a jak se vlastně takový domácí betlém vzal a jak asi vypadal v domácnostech našich předků? Zajímavé doklady půvabných lidových betlémů ukrývají sbírky Národopisného muzea v Plzni.
Svatá rodina, vůl s oslíkem, Tři králové, později i množství dalších postav v betlémské krajině… Barokní betlémy vytvořené profesionálními řezbáři vystavené v kostelích bývaly obdivuhodným dílem vyjadřujícím úctu k narození Ježíše Krista. V roce 1782 však byly dekretem Josefa II. betlémy z kostelů vykázány, a tak si je lidé začali vytvářet doma. Zrodilo se lidové betlemářství.
Domácí betlémy mívaly v minulosti různou podobu a své místo mají v mnoha domácnostech dodnes. Přehled o lidových betlémech v muzejních sbírkách plzeňského Národopisného muzea má kurátorka sbírek a etnografka Jana Slámová. Podle ní bývaly nejvíce ceněné betlémy vyřezávané. Oblastí, která si postupně získala renomé v produkci vyřezávaných figurek, bylo Příbramsko a figurky do tamních řezbářů si svého času mohli Plzeňané koupit i na plzeňských trzích. Odtud také pochází rozsáhlý soubor architektury a figurek z období kolem roku 1850 uložený ve sbírkách muzea. Část z něj je momentálně k vidění na probíhající výstavě věnované 100. výročí Národopisného muzea Plzeňska.
Jesličky ve skleněné skříni i ve vlašském ořechu
Oblíbené bývaly také tzv. přenosné nebo skříňové betlémy. Zajímavým vyřezávaným dílem tohoto typu je například betlém, který vznikl podomácku v rodině předků J. E. Bezděka v letech 1800‐1850. Do plzeňského Národopisného muzea byl darovaný v roce 1913 a stal se údajně jedním z nejvíce ceněných exponátů na výstavě betlémů pořádané Ladislavem Lábkem v roce 1924. Známé jsou i betlémy menších rozměrů ve skleněných skříňkách. Jejich výhodou bylo, že je koledníci při koledních obchůzkách mohli nosit s sebou a za jejich „prohlídku“ inkasovat peníze nebo něco dobrého na zub.
Vyřezat pěknou figurku pro betlém ale nebylo vůbec jednoduché. A tak si lidé pomáhali, jak to šlo. Častá byla výroba panáčků z papírmašé (hmoty z rozmočeného papíru s přísadou sádry, tmelů apod.) nebo z těstové, chlebové hmoty. Figurky z těsta se pak modelovaly přímo v ruce anebo se vtlačovaly do formiček. V muzejních sbírkách se ale kromě modelovacích formiček dochovaly i další zajímavosti - třeba betlémská scenérie v napodobenině velkého vlašského ořechu z přelomu 19. a 20. stol. Dojímavým příkladem, jak si lidé připomínali Boží narození v nejtěžších chvílích, je betlém vytvořený vojákem na frontě první světové války.
Český Ježíšek do české krajiny!
Ve sbírkách Národopisného muzea Plzeňska jsou uložené i staré betlémy s figurkami z tištěných papírových archů. Tradice tištěných archů, ze kterých se jesličky vystřihovaly (a často také následně podlepovaly překližkou), se k nám dostala z Německa. Jesličkové archy se v druhé polovině 19. století inspirovaly vídeňským, tzv. nazarénským stylem, jehož autorem byl původem český malíř Josef Führich. Řada vydavatelů ale tento styl kopírovala neuměle a výsledek nebyl vždy kvalitní. Styl byl u nás navíc nepůvodní, a tak čeští tvůrci betlémů nezasazovali Narození Páně do orientálních scenérií, ale do české krajiny, která jim byla vlastní.
Poslechněte si Špalíček lidových písní věnovaný lidovým betlémům ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska!
Literatura:
Ladislav Lábek: Popis výstavy jesliček. Plzeň 1924.
Jana Slámová: Libreto k adventní výstavě v Národopisném muzeu Plzeňska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přežití režimu je v Rusku důležitější než přežití země, respektive jejího obyvatelstva, popisuje Romancov
-
Neočekávám eskalaci konfliktu směrem k jiným zemím, říká Petráš o povolení střílet na ruské území
-
Juchelka: Vidíme, že koncesionářské poplatky pomalu postrádají smysl. Zákon je kontroverzní
-
Izraelský útok z konce října zasáhl i část íránského jaderného programu, potvrdil Netanjahu