Domácí zvířata, pštrosa i velblouda uvidí návštěvníci Zámeckého statku v Újezdě nade Mží

8. červenec 2022

Jan a Jarmila Slepičkovi skupovali postupně zámek v Újezdě nade Mží v okrese Plzeň-sever od roku 1993 až do roku 2015. V současnosti zde turisté mohou absolvovat prohlídku interiéru zámku s různými výstavami a především pak prohlídku zámeckého statku, kde jistě zaplesá srdce jak malých, tak velkých návštěvníků.

Na Zámeckém statku v Újezdě nade Mží

Ti zde totiž najdou spoustu zajímavých zvířat, a to jak ty běžně doma chovaná, jako jsou třeba králíci, kachny, slepice, tak ale i rarity, jakými je velbloud, papoušek, či pštros. „Máme zde i nový párek pávů Jeníčka a Mařenku. Pak jsou tady quessantské ovce, což je nejmenší plemeno ovcí. Tyto ovce nebečí, ale mečí. Říkáme tady takový příběh, že naše ovečky vychovávala koza. Od ní se naučily cizí řeč a od té doby mečí,“ řekl s úsměvem Jiří Riedel, průvodce na zámeckém statku.

Dalším z mnoha zvířat je zde například kůň. „Zajímavý je třeba tento fríský kůň, kdy se jedná o jedno z největších plemen koní vůbec. Máme zde dokonce stádo o 8 koních. Tato zvířata se často využívají- ve filmu jakožto rytířští koně,“ uvedl průvodce.

Quessantská ovce

Malí táborníci se zde dokonce mohou zapojit do nejrůznějších aktivit: „Teď v létě tady u nás pořádáme jak příměstské, tak pobytové tábory. Děti se tady během dne starají o zvířátka a pobytoví táborníci to mají zpestřené tím, že zde mohou přenocovat,“ řekl Jiří Riedel.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...