Dříve ráj pytláků, dnes domov vodního ptactva
Na první pohled nepříliš nápadná lokalita na okraji brdských lesů byla v minulosti častým terčem pytláků. V současné době se rybník Tisý jeví jako ideální místo pro odpočinek a relaxaci.
Rybník Tisý se nachází mezi obcemi Strašice a Těně na Rokycansku, na samém okraji brdských lesů. Kdysi dávno sloužil jako zásobárna vody pro zdejší hamry a hutě.
Rybník měl v minulosti sloužit jako vodní rezervoár pro lokomotivy. Nacházíme se totiž v kraji, kterému se přezdívá kraj krále železnic. Tímto „králem“ byl v 19. století Bethel Henry Strousberg, podnikatel původem z Německa, který sídlil v nedalekém Zbirohu. Mezi obcemi Rokycany, Strašice a Zbiroh chtěl vybudovat „český Manchester“, neboli město pro dělníky ze Strousbergových závodů. Jeho plány ale zkrachovaly a po „králi“ železnic zůstaly v kraji jen dluhy.
V současnosti je rybník rájem ryb a vodního ptactva. Jeho tmavé zbarvení je způsobeno dřívějšími rašeliništěmi za rybníkem, kterým se říkalo černavy. Dnes je tento termín překonaný. V minulosti byl rybník také využíván jako koupaliště, jezdili sem dokonce známé osobnosti té doby. K místu se váže několik pytláckých historek, jelikož se rybník kupříkladu během okupace stával častým terčem pytláků.
Vzdálenost z Plzně je přibližně 36 km.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.