Olymp Brd, tedy Plešivec: místo pro ďábla, čarodějnice či Hadí královnu

24. leden 2024

Vrch Plešivec nedaleko městyse Jince, který najdeme v brdském údolí řeky Litavky, je pozoruhodným místem. Mnoho turistů se sem vydává jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak také pro mystičnost vrchu.

Krásné výhledy z Plešivce

Podle vedoucího Muzea Středních Brd ve Strašicích Tomáše Makaje se jedná o důležitou archeologickou lokalitu: „Už z dob pravěku zde bylo učiněno velké množství nálezů. V mladší a pozdní době bronzové se tady slévaly kovy a bylo tu nalezeno velké množství pokladů.

Zajímavá je i akropole, tedy vrcholová partie. Je přezdívaná jako Fabiánova zahrádka, jelikož se o ni měl starat Fabián, což je takový vládce Brd,“ dodal Makaj. Plešivec nabízí turistům mnoho zajímavých míst, která při cestě na vrchol mohou navštívit. Mezi ně patří například studánka Živá voda, Krkavčí skály, Smaragdové jezírko, viklan či Čertova kazatelna.

Vrch je také opředen mnoha pověstmi a bývá spojován s několika nadpřirozenými bytostmi: „Patří mezi ně třeba čert nebo samotný ďábel, který měl působit v oblasti Čertovy kazatelny. Dále se říká, že sem zalétával drak a měly se zde konat slety čarodějnic. Čarodějnice měly působit i v nedaleké Felbabce. Možná staré ohně hořící na Plešivci připomínaly právě slety čarodějnic,“ zamyslel se vedoucí muzea.

Kdo podlehne Hadí královně, s tím je konec

„O Smaragdovém jezírku se zase vypráví, že se v něm ukrývá Hadí královna. Ta se zjevuje náhodným kolemjdoucím v podobě naříkající panny se smaragdovýma očima. Říká se, že kdo jí podlehne, s tím je konec. Vy ve skutečnosti nemusíte mít ale tolik strachu, protože jezírko je pouze zatopený středověký lom, který vytvořili kameníci z nedaleké zaniklé vsi jménem Roudnička.“

Studánka U Eliščiny cesty nám po cestě na vrchol krom dalších ukazatelů napoví, že se blížíme k mystickému viklanu. „Ještě v 19. století měl viklan fungovat, mělo se s ním hýbat. Říká se, že po úderu blesku se viklan přestal viklat. Toto místo bylo vždy bráno jako pohanské obětiště. Viklan je přírodní záležitostí, kterou může člověk případně upravit a sloužil dříve jak k věštění, tak vnímání okolního světa,“ vysvětlil Makaj.

Číslo 666,6

Z vrcholu Plešivce se pokocháte také nezapomenutelnými výhledy do kraje: „Vidíme odtud nejen Jinecké hřebeny, jako třeba vrch Koníček, který má magické číslo nadmořské výšky, tedy 666,6 m n. m., ale vidíme také Tok, tedy nejvyšší vrchol Brd, dále dopadovou plochu, vrcholy Radče, Bílou skálu u Strašic, nebo třeba Beran a Beranec,“ popsal některé z výhledů Tomáš Makaj.

Vzdálenost od Plzně: cca 59 km

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio