Dvakrát narozený Pavol Hammel slaví narozeniny

7. prosinec 2021

Legendou slovenské populární hudby je bezesporu zpěvák Pavol Hammel. Už ve svých čtrnácti letech založil skupinu Prúdy, která je aktivní dodnes. V roce 1979 prospal odlet letadla a tím si zachránil život.

Jeho otec byl houslistou Slovenského národního divadla a i Pavol na ně hrával do svých šestnácti let. Pak nastalo období s kytarou, na kterou Pavol Hammel hraje dodnes. V roce 1962 založil skupinu Prúdy, kterou postupně prošlo mnoho vynikajících muzikantů, připomeňme například hráče na klávesové nástroje Mariana Vargu, baskytaristu Fedora Frešo, kytaristu Františka Grigláka a další, pro Prúdy psali texty Kamil Peteraj i Boris Filan. Pavol Hammel vystudoval právnickou fakultu. Je také výborným malířem a zřejmě bude dlouho živ podle pověry, která se říká, když je někdo považovaný a za mrtvého a najednou se znovu vrátí mezi živé.

Pavol Hammel 28. července roku 1976 unikl jisté smrti. Po předchozí oslavě se dostavil na pražské letiště podle vlastních slov poněkud unaven. V letištní hale při čekání a odlet letadla do Bratislavy usnul a nevzbudilo ho ani několikeré upozornění letištním rozhlasem, tzv. last call. Let tedy zmeškal, ale díky tomu se podruhé narodil. Letadlo totiž o několik desítek minut později po sérii chyb dispečera i posádky havarovalo do bratislavského jezera Zlaté piesky. Pavol Hammel se tak ocitl na listině pasažérů této letecké tragédie, která si vyžádala 76 obětí a nechtěně tak způsobil šok svým nejbližším. O několik hodin později, nic netušící, přiletěl do Bratislavy následujícím letadlem.

Pavol Hammel je úspěšným zpěvákem, skladatelem i producentem, kromě mnoha jiných napsal i hudbu ke slavné písni o učitelce tance.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...