Elton John, Kiki Dee: True love

8. červen 2023

Cole Porter byl americký hudební skladatel a textař. Napsal hudbu k více než dvaceti divadelním hrám a muzikálovým komediím jako například: Kiss Me, Kate. Jen během studií zkomponoval Porter na 300 písní.

Noc a den bez tebe jsem, zpívala Eva Pilarová v jedné ze svých nejoblíbenějších písniček. Skladba pochází z autorské dílny jednoho z nejslavnějších skladatelů 20. století Cola Portera a v originále se jmenuje Night and Day. Mimochodem, tuto skladbu si vybral Frank Sinatra, když se jako neznámý zpěvák zúčastnil amatérské pěvecké soutěže a také v ní zvítězil.

Cole Porter se narodil už v 19. století 18. června 1891. Vzhledem k tomu že byl vnukem uhelného magnáta, si s financemi moc hlavu nelámal a vždy tvrdil, že co se týká muziky, je amatérem z povolání. Studoval práva a k tomu ještě hudební kompozici. V r. 1916 odešel do Francie, kde sloužil v cizinecké legii a pak se stal důstojníkem francouzské armády. V této zemi vedl rozhazovačný život, ale k tomu i skládal. Vrátil se do Ameriky a v meziválečném období byl jedním z hlavních skladatelů muzikálů na Broadwayi. Na rozdíl od mnoha úspěšných skladatelů psal Porter ke svým písním texty i hudbu. Po vážné nehodě zůstal invalidní, ale pokračoval v práci. Jeho tvorba z válečných let neobsahovala sice velké hity, ale v roce 1948 zaznamenal triumfální návrat se svým nejúspěšnějším muzikálem Kiss Me, Kate, jehož československá premiéra se uskutečnila v plzeňském Divadle J. K. Tyla.

V r. 1956 napsal skladbu True Love, kterou na svá alba i singly natočily desítky interpretů.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio