Eurythmics: Sweet Dreams

15. březen 2023

Britské duo Eurythmics léta hledalo vlastní stylu. Ale věřili si a dokázali se na světovém trhu popmusic prosadit. Dodnes prodali přes 75 miliónů svých desek.

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Dave Stewart a zpěvačka Annie Lennox. Jejich osudy se profesně i lidsky spojily v roce 1978 ve skupině Catch, kterou záhy přejmenovali na Tourists. Pod tímto jménem natočili tři alba, která však neměla větší ohlas. V roce 1980 se rozešli, neznamenalo to však konec jejich hudební spolupráce. Naopak a naštěstí.

Dave Stewart a zpěvačka Annie Lennox svou novou kapelu pojmenovali Eurythmics a stali se jednou z nejúspěšnějších skupin 80. let. Úspěch této skupiny začal v roce 1983 vydáním alba s názvem Sweet Dreams. Usadilo se na špici britského žebříčku a chladnou image Annie Lennox během pár měsíců napodobovaly zástupy fanynek. Člověk by se divil, z čeho všeho mohou vznikat Sladké sny. Annie Lennox a Dave Stewart vlastně potřebovali k naplnění svých představ vlastní rozchod. A vyšlo jim to. Jejich skladby se staly nedílnou součástí playlistů všech rádií. Poté co natočili osm alb, se v roce 1990 opět rozešli, aby se věnovali svým sólovým projektům.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.