Frankie Laine: High Noon

29. březen 2023

Americký muzikant Frankie Laine měl téměř 75 let dlouhou kariéru, od prvních koncertů v roce 1930 až po závěrečná vystoupení. V den jeho 80. narozenin Kongres Spojených států prohlásil Frankieho Laina za národní poklad.

I když jedny z nejznámějších country písniček z repertoáru zpěváka a skladatele Frankieho Laina zná skoro každý, je zajímavé, že ilustrovaná encyklopedie country, která u nás vyšla v roce 1997, se o něm ani slovem nezmiňuje. Dokonce ani výborná publikace Dvorana country, zhruba z téže doby, jednoho z našich největších odborníků na hudbu country muziku Miloslava Jakuba Langera se mu ani v nejmenším nevěnuje.

Všeobecně známé hity jako Nebeští jezdci, Jezabel, Mule Traine nebo V pravé poledne obletěly celý svět a v repertoáru je dodnes má mnoho českých country skupin. A také zpěváci jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška. Možná Frankieho Laina mají uloženého někde v kategorii swingových interpretů nebo propagátora baladicky pojatých písní.

Laine s hudbou začal v meziválečném období, kdy se na nějaké žánrové škatulky zas až tak nehledělo. Byl současníkem a kolegou Franka Sinatry, Perryho Coma a Deana Martina, s nimiž si několikrát zazpíval. U nás se asi v jeho podání nejvíce proslavila skladba z filmu V pravé poledne, která za r. 1952 získala Oscara. Ale pozor, ve filmu ji zpívá Rex Ritter.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio