Frankie Laine: High Noon

29. březen 2023

Americký muzikant Frankie Laine měl téměř 75 let dlouhou kariéru, od prvních koncertů v roce 1930 až po závěrečná vystoupení. V den jeho 80. narozenin Kongres Spojených států prohlásil Frankieho Laina za národní poklad.

I když jedny z nejznámějších country písniček z repertoáru zpěváka a skladatele Frankieho Laina zná skoro každý, je zajímavé, že ilustrovaná encyklopedie country, která u nás vyšla v roce 1997, se o něm ani slovem nezmiňuje. Dokonce ani výborná publikace Dvorana country, zhruba z téže doby, jednoho z našich největších odborníků na hudbu country muziku Miloslava Jakuba Langera se mu ani v nejmenším nevěnuje.

Všeobecně známé hity jako Nebeští jezdci, Jezabel, Mule Traine nebo V pravé poledne obletěly celý svět a v repertoáru je dodnes má mnoho českých country skupin. A také zpěváci jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška. Možná Frankieho Laina mají uloženého někde v kategorii swingových interpretů nebo propagátora baladicky pojatých písní.

Laine s hudbou začal v meziválečném období, kdy se na nějaké žánrové škatulky zas až tak nehledělo. Byl současníkem a kolegou Franka Sinatry, Perryho Coma a Deana Martina, s nimiž si několikrát zazpíval. U nás se asi v jeho podání nejvíce proslavila skladba z filmu V pravé poledne, která za r. 1952 získala Oscara. Ale pozor, ve filmu ji zpívá Rex Ritter.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?