František voněl už před 300 léty
František neboli kominíček. Malý kužel z černého uhlí a pryskyřice. Zázrakem dovede navodit příjemnou vánoční atmosféru. Stačí jeho vrchol podržet pár sekund nad plamenem, pak sfouknout a nechat hořet.
Tradice pálení vonných františků pochází z česko – německého pohraničí, především z Krušnohoří. Je stará přibližně 300 let. Krušné hory byly domovem mnoha uhlířů a jejich milířů. Voňavý františek se svou podobou za tři století prakticky nezměnil. Jméno získal nejspíše od zakladatele nového pojetí Vánoc, Františka z Assisi.
Pryskyřice z kadidlovníku pravého
Důležitou přísadou františku je pravé kadidlo. Je to pryskyřice stromu jménem kadidlovník pravý. V české krajině ho nenajdeme. Jeho domovinou jsou dvě exotická místa - jih Arabského poloostrova a takzvaný „africký roh“, hlavně Somálsko a několik okolních států.
Pokud byl strom kadidlovníku v majetku chudé rodiny, býval pro ni požehnáním. Majitel nařezával kůru převážně z mladých stromů. Z ran prýští bílá pryskyřice, která postupně tuhne a pak se suší, čistí a posílá do světa.
Tradice vykuřování
Kadidlo se pálilo již ve starověku. Jeho vůně společně s myrtou uctívala slavnostní obřady v chrámech a svatyních a odtud se přenesla do rodin a příbytků. Zde se ujala jako tradice vykuřování na přelomu starého a nového roku.
V křesťanské tradici je kadidlo jedním z darů, který přinesli tři králové narozenému Ježíškovi do Jeruzaléma. Vůně františka a kadidla dokáže člověka nenápadně povznést nad každodenním trmácení a to tak, aniž by ztratil kontakt s realitou všedního dne. A to je v současné době víc než potřebné.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.