Hit Šlapací kolo je starý už 50 let

Ani se nechce věřit, že píseň Šlapací kolo byla natočena už před padesáti lety. Jako první ji slyšeli návštěvníci jednoho pražského baru a z jejich reakcí bylo jasné, že od textaře Karla Šípa to byl zásah do černého.

Píseň o šlapacím kole u nás hrála v roce 1971 skupina Faraon, kterou o rok dříve založil Karel Šíp. Chtěl, aby hrála líbivou, nesložitou hudbu plnou hravosti a dobré pohody. Hrávala sice především v barech, ale zůstalo po ní několik hitů, třeba Holubí dům, Dráty pletací, René, já a Rudolf nebo Šlapací kolo.

Karel Šíp tehdy kdesi zaslechl píseň, která se mu líbila, sehnal její originál a otextoval ho. V jednom pražském baru ji večer zkusili hostům zahrát a pak ji na jejich přání přidali ještě sedmkrát. Skupina Faraon tedy tuto píseň natočila a stal se z ní hit. Jmenuje se Šlapací kolo a stala se vůbec první vydanou skladbou, kterou otextoval budoucí textařský hitmaker Karel Šíp. Jen za rok 1972 se singlu prodalo přes sto tisíc kusů.

Původně ji natočila australská skupina The Mixtures pod názvem Pushbike Song neboli Píseň o šlapadle, která s ním 14 dní vedla australskou hitparádu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.