Hotel Lesní mlýn 30 let chátral. Život a slávu mu chtějí vrátit manželé Kučeraví
Lesní mlýn, Alhambra nebo Donbas – tak se v minulosti jmenoval jeden z léčebných areálů v Mariánských Lázních. Chátrajícího objektu se před lety ujali noví majitelé, aby ho zachránili.
Interiéry bývalého lázeňského hotelu patří mezi téměř utajené unikáty Mariánských lázní. Hotel má totiž za sebou desítky let chátrání, bez návštěvníků se tak na dlouhou dobu ocitly jeho ubytovací prostory, kavárny i společenské místnosti.
Hotel nesl původně název Lesní mlýn, v roce 1945 byl přejmenován na Alhambru a později se z něj stala odborářská zotavovna Donbas, která začala po roce 1990 pustnout a nakonec byla v roce 1992 uzavřena úplně. Manželé Kučeraví, kteří areál koupili, se rozhodli kromě života a slávy vrátit objektu také původní název – Lesní mlýn.
„Z ruiny, kterou jsme tady našli a viděli při rozhodování o koupi, nás zaujal velký sál. Jako jediný prostor byl dochovaný, původní, se stropem a s výmalbami. Ještě v kontextu s okolními ruinami to vypadalo neuvěřitelně až pohádkově,“ uvedl Pavel Kučeravý. Právě on koupil zchátralý hotel se svou manželkou.
Obnova areálu už trvá tři roky
Zakrytá promenáda, slavnostní sál s unikátním stropem, oranžerie anebo, společenský klub. Všechny tyto části zanedbaného areálu čekaly očista a zajištění havarijních zdí. Za tři roky, co Lesní mlýn vlastní, se manželům Kučeravým už podařilo částečně zprovoznit kavárnu. Přiléhající prostory jsou vyčištěné, jejich důkladný průzkum ale stále pokračuje.
„Snažíme se ještě ty jednotlivé prostory zprovozňovat, připravovat rekonstrukci. Děláme ještě průzkum starých zbytků, konstrukcí a detailů, které se nám tu daří objevit. Celý ten objekt chceme vrátit do stavu před první světovou válkou, kdy svět tančil,“ přiblížil majitel.
Společenské a kulturní akce se v současné době v areálu konají téměř pravidelně. Pavel Kučeravý s rodinou dál sní o tom, jak bude sanatorium vypadat po ukončení oprav.
Poslechněte si celý příběh!
Související
-
Před 145 lety se narodil v Božím Daru Anton Günther. Jeho písničky zněly napříč Krušnohořím
Jeho písničky v Krušných horách zlidověly. Dnes je zná ale málokdo. Rodák z Božího Daru Anton Günther jich napsal na 140, všechny v německém krušnohorském nářečí.
-
Za války zachránila židovskou dívku. O příběhu hrdinky z Kraslic dlouhá léta nikdo nevěděl
Gertrud Steinl během 2. světové války zachránila židovskou dívku a pomohla také několika dalším Židům. O její pomoci ale až do loňského roku nikdo v rodném městě nevěděl.
-
Několik let věnoval Karlovým Varům, zemřel v Osvětimi. Příběh Rudolfa Welse připomíná David Vaughan
Britský novinář žijící v Čechách David Vaughan se věnuje příběhu architekta Rudolfa Welse. Aby s ním seznámil i veřejnost připravil výstavu s názvem Není noci tak tmavé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.