I vám jednou bylo sedmnáct

Václav Neckář měl všechny předpoklady pro svou dlouhou kariéru. Stal se fenoménem pro svou všestrannost, uměl se pohybovat v popu i rocku, v některých písních i ve westernu. A právě jedna taková nás zavede na Šumavu, kde s největší pravděpodobností vznikla. 

Často se vedou diskuse v křesťanských církvích, jaký je ten pravý den odpočinku. Většina církví, křesťanských spolků, světí neděli, jen malá hrstka sobotu. O sobotě se zpívá často, jsou tu písně jako Ó, neděle, ó soboty, Volná sobota s Richardem Adamem, Sobotní ráno pod peřinou od Oskara Petra, Herečka sobotní noci od Luboše Pospíšila, trampské Pravidelně v sobotu, Sobotní blues nebo moravské lidové Nechoď šohaj v sobotu a Sobotěnka ide.

Píseň Ze soboty na neděli nazpíval Václav Neckář v roce 1965. Stejně se jmenuje i český film z roku 1931, ten ale s touto písní vůbec nesouvisí. Napsali ji Mojmír Smékal a textař Ivo Fischer, který jezdil na svojí chalupu do Bohdašic u Dlouhé Vsi nedaleko Sušice a zdejší krajina ho inspirovala k nejednomu textu, třeba Jó, třešně zrály z roku 1964 pro Waldemara Matušku. Píseň Ze soboty na neděli má stejnou tématiku, tedy western. Název se vůbec neujal, i když se tato píseň stala velkým hitem. Lidé si ji přejmenovali na „I vám jednou bylo sedmnáct“, tak se s ní vraťme do roku 1965.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...