Jak naučit štěně vykonávat malou a velkou potřebu venku? Buďte důslední!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Štěně (ilustrační foto)

Při pořizování štěněte člověk s nějakou tou loužičkou nebo bobečkem v bytě předem počítá. Ani největší milovník psů si však nepřeje taková nadělení uklízet dlouhodobě. Jak tedy štěňátko naučit vyměšovat při venčení, mimo domov?

Veterinář Radek Protiva nabádá k důslednosti: „Každé ráno, hned jak vstanete, musíte štěňátko vzít a vyběhnout s ním ven, klidně i v negližé. Potom, co se vyčůrá, ho hodně chvalte, pejsek to velice rychle pochopí. Chce to trošku přehánět a předvádět obrovskou radost z každého vykonání potřeby venku.“

Podložku štěněti nechte jen na přechodnou dobu

Naopak za znečištěný koberec v bytě štěně netrestejte a nekárejte. „To samozřejmě má smysl až tehdy, kdy už štěně ví, že má čůrat venku,“ říká zvěrolékař. Podle něj záleží i na socializaci z chovu, odkud pes pochází. Obvykle chovatelé štěňátka cvičí chodit na noviny nebo podložku pro psy. „Doma podložku dávejte ke dveřím a následně ji úplně odstraňte,“ radí MVDr. Protiva.

Někdy je třeba hodně trpělivosti

Každé zvíře je jiné, je možné, že se budete muset obrnit trpělivostí. „Jsou pejsci, kteří se naučí vykonávat malou i velkou potřebu venku už ve dvou měsících během 14 dnů. Jsou psi, kterým to trvá i půl roku. Je to systematická práce, a lidé opravdu musejí být důslední. Naučí se to ale každé štěně, když ho páníček chválí, spojí si to,“ ujišťuje veterinář Radek Protiva.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio