Javor mléč vás zaujme brzy na jaře. Kvete ještě před olistěním

19. duben 2021

Javor klen a javor mléč, které rostou na Šumavě, mají dnes využití především v nábytkářství. Ovšem dříve se využívali i jinde, například v kuchyni nebo jako krmení pro dobytek. A z kterého druhu se vyrábí javorový sirup?

Javorový sirup je přírodní sladidlo, které se získává nejčastěji z mízy javoru. Ovšem ani ne z javoru klenu nebo mléče, ale z javoru cukrového. Tento druh javoru je asi nejtypičtějším pro Kanadu, jehož list má zobrazený na své vlajce. I když snahy o získávání javorového sirupu z javoru mléče, tu dříve byly.

„Dovážel se sem třtinový cukr a tak probíhaly pokusy s tím, zakládat plantáže javoru mléče a odebírat z něj sirup a vyrábět cukr, ale potom se ukázalo jako efektivnější vyrábět ten cukr řepný. Lidé se ale snažili využít vše, co příroda nabízela. Javorové listy se třeba krmily. Jsou výživné, takže se s nimi krmil skot nebo se z nich dělaly například saláty pro lidskou stravu. Takže i v naší kuchyni by se mohl objevit javor," vyjmenovává netradiční využití především javoru mléče Jan Kozel, náměstek ředitele Správy NP Šumava.

Javor mléč na sebe upozorňuje i teď na jaře, když začínají rašit jeho květy. Kvete ještě před olistěním a tak zaujme krásou svých svěžích žlutozelených květů. Javor klen nasazuje květy ve stejné době, jako listy, takže jeho květenství není tak výrazné.

Podzim jako malovaný

"Na podzim si jistě každý všimne javorů, protože se krásně zbarvují. Z těch šumavských stromů asi nejpestřeji. I když také břízy se dobře zbarvují do žluta a poměrně dlouho vydrží. Kdežto ty javory se zbarvují do žluta a do červena a společně vytvářejí nádhernou barevnou scenérii na podzim nebo na sklonku léta, kdy když ten chlorofyl začíná z těch listů mizet, tak se objeví žluté karotenoidy nebo červené antokyany a potom ta Šumava září," popisuje Jan Kozel.

Na to si ale musíme ještě počkat. V současnosti se můžeme spíše těšit z nádherných javorových květů a to nejen na Šumavě, ale třeba i ve městech, protože javory jsou často součástí městské zeleně.

autor: Jan Dvořák | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio