Je jedno, kolik máte let. Zveme vás do školy

Černošínské muzeum zve na poučnou výstavu pod názvem Škola - základ života. Velkou část výstavy přivezl Jiří Bízek z Bezdružic, několik exponátů zapůjčila také Základní škola v Černošíně a krásný slabikář z roku 1940 přinesla ukázat i černošínská Jiřina Křížová.

Výstava je rozdělena do šesti prosklených vitrín, kde najdete opravdu kde co. Je tam model srdce i lunochodu, magnety pro množiny, tovaryšský list a vysvědčení, najdete zde velké fotografie prezidentů, mapy, školní tabulky. Tomu všemu vévodí stará lavice s dírou na kalamáře, uzpůsobená tak, že žáci seděli na přední straně (před lavicí). Za lavicí byli žáci, co zase seděli na lavici svých spolužáků za zády. Nechybí ani staré aktovky, penály a další výbava, která patřila do aktovek.

Vycpaná veverka nebo počitadlo plné vlaštovek, to je první, co upoutá malé návštěvníky. Ale u dalších věcí už musí přemýšlet, co to je. Pak se zeptají rodičů. Hlavu jim plete třeba elektrická násobilka, která vyzývá děti k počítání a když zadají kontaktem správný výsledek, rozsvítí se světýlko. Také si rády sednou do lavice, ale smějí se tomu, že sedí tak trochu divně zády.

Neváhejte, běžte se do černošínského muzea také podívat a vytvořit si retro fotku. Výstava potrvá do 26. dubna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.