Jiří Suchý je autorem mnoha povídek. Třeba o hodně starostlivém tátovi nebo o trapasu v restauraci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Steak

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Před devadesáti lety – 1. října 1931 - se v Plzni narodil divadelník a hudebník, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu Jiří Suchý. Je to muž mnoha talentů, připomeňme si jeho tvorbu literární v povídkách Pepa se má k světu a O těžkém životě plachého člověka.

Čte: František Špaček
Napsal: Jiří Suchý
Dramaturgie: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 2. 10. 2021
Natočeno: v Českém rozhlase Plzeň

Povídky Pepa se má k světu a O těžkém životě plachého člověka vyšly v roce 1991 v povídkovém výboru s názvem Proč mají v zoologické zahradě klokana (nakladatelství Práce). Najdeme je také v Encyklopedii Jiřího Suchého, kterou v roce 1999 vydalo nakladatelství Karolinum.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Do svých šesti let žil s rodiči v Klatovech. „Maminka byla v domácnosti, tatínek dělal všechno možné. Vyučil se truhlářem, ale pracoval i jako telegrafista u dráhy nebo úředník na ministerstvu železnic. Byl nesmírně činorodý, živelný, rtuťovitý... Nesnášel nečinnost. Živelnost a jakousi těkavost a nesoustavnost mám asi po něm. Po mamince jsem možná trošku zdědil povahu; i já se poměrně snadno smiřuju s nepříjemnými věcmi.“

Jiří Suchý je vítězem rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku

Oba rodiče byli múzičtní. Maminka si doma pořád zpívala, to ona naučila malého Jiřího písničky Voskovce a Wericha nebo písničky z kabaretu Červená sedma. Ve čtyřech letech začal chodit do houslí. Od tatínka, který hrával v kavárenském orchestru na bicí, dostal harmoniku.

„Maminka byla vůbec velice osvícená. V pěti letech jsem za ní přišel a oznámil jí, že na šicím stroji máme napsáno Minerva. Ptala se, od koho to vím. Odpověděl jsem, že jsem si to přečetl. Hrozně se divila, dala mně noviny a já jsem písmenko po písmenku začal číst. Z toho usoudila, že jsem dost talentovaný, a začala vyvíjet tlak na tatínka, který nebyl tak iniciativní, že musíme odejít do Prahy, protože v Klatovech jaksi neprorazím. Neudělám žádnou díru do světa. A tak jsme se stěhovali.“

Ze západních Čech do Prahy se rodina přestěhovala v roce 1936.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.