Jiří Zmožek slaví 80. narozeniny

K nejvyhledávanějším autorům populárních písní patřil u nás Jiří Zmožek. Přišel ale rok 1994 a Jiřímu Zmožkovi se jeho vlastní život doslova rozpadl pod rukama.

Napsal desítky melodií pro nejpopulárnější české zpěváky a zpěvačky. Pro Karla Gotta například To musím zvládnout sám či Zvonky štěstí, pro Hanu Zagorovou Nešlap, nelámej nebo Biograf láska, pro Marii Rottrovou Ten vůz už jel nebo Zřejmě letos vůbec nejsou kytky, pro Michala Tučného Tam u nebeských bran nebo pro Věru Špinarovou Meteor lásky - to jen tak namátkou.

Jiří Zmožek se narodil 21. února roku 1943. Mezi zpěváky byl uznávaným autorem. Snad i tato profesionální autorská zručnost a spolehlivost mnohým usnadnila po roce 1990 rozhodnutí zpívat pro vydavatelství Carmen, které Jiří Zmožek založil. Podnikatelský záměr byl dobrý, odpovědnost z jeho výsledků však téměř nulová - český skladatel populární hudby, hudebník a zpěvák Jiří Zmožek skončil v dluzích.

Po podnikatelském i rodinném krachu v roce 1994 se Jiří Zmožek upnul k víře v Boha. Od té doby se věnuje skládání křesťanských písní a duchovní službě v různých křesťanských církvích. V posledních letech pořádá duchovně zaměřené koncerty hlavně v katolické církvi. V českých médiích však jeho melodie znějí dále v původních nahrávkách ze 70. a 80. let. Svůj život dělí na dvě období - před rokem 1994=rokem krachu a po něm.

Připomeňme si ještě některé z písní, k nimž Jiří Zmožek napsal melodii: Mys dobrých nadějí, Šel jsem světem, Když se načančám. Pro sebe napsal píseň Už mi, lásko, není 20 let. Veřejnost jej vlastně poznala až poté, kdy jej uviděla v České televizi. Zpíval právě tuto píseň, text napsal František Řebíček. Nazpíval ji v roce 1987.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?