Jiří Zmožek slaví 80. narozeniny

K nejvyhledávanějším autorům populárních písní patřil u nás Jiří Zmožek. Přišel ale rok 1994 a Jiřímu Zmožkovi se jeho vlastní život doslova rozpadl pod rukama.

Napsal desítky melodií pro nejpopulárnější české zpěváky a zpěvačky. Pro Karla Gotta například To musím zvládnout sám či Zvonky štěstí, pro Hanu Zagorovou Nešlap, nelámej nebo Biograf láska, pro Marii Rottrovou Ten vůz už jel nebo Zřejmě letos vůbec nejsou kytky, pro Michala Tučného Tam u nebeských bran nebo pro Věru Špinarovou Meteor lásky - to jen tak namátkou.

Jiří Zmožek se narodil 21. února roku 1943. Mezi zpěváky byl uznávaným autorem. Snad i tato profesionální autorská zručnost a spolehlivost mnohým usnadnila po roce 1990 rozhodnutí zpívat pro vydavatelství Carmen, které Jiří Zmožek založil. Podnikatelský záměr byl dobrý, odpovědnost z jeho výsledků však téměř nulová - český skladatel populární hudby, hudebník a zpěvák Jiří Zmožek skončil v dluzích.

Po podnikatelském i rodinném krachu v roce 1994 se Jiří Zmožek upnul k víře v Boha. Od té doby se věnuje skládání křesťanských písní a duchovní službě v různých křesťanských církvích. V posledních letech pořádá duchovně zaměřené koncerty hlavně v katolické církvi. V českých médiích však jeho melodie znějí dále v původních nahrávkách ze 70. a 80. let. Svůj život dělí na dvě období - před rokem 1994=rokem krachu a po něm.

Připomeňme si ještě některé z písní, k nimž Jiří Zmožek napsal melodii: Mys dobrých nadějí, Šel jsem světem, Když se načančám. Pro sebe napsal píseň Už mi, lásko, není 20 let. Veřejnost jej vlastně poznala až poté, kdy jej uviděla v České televizi. Zpíval právě tuto píseň, text napsal František Řebíček. Nazpíval ji v roce 1987.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.