Jupiter v polštářích
Zabezpečení vzácných uměleckých děl se stále zdokonaluje. Na přelomu 50. a 60. let minulého století na mnoha místech chybělo, a tak byla vzácná díla pro lupiče celkem snadnou kořistí.
Z pobočky Národní galerie v Kroměříži například v této době zmizelo několik obrazů, z Univerzitní knihovny v Kroměříži si zloději odnesli unikátní staré tisky. Mezi odcizenými obrazy bylo i plátno, jehož autorství se připisuje Albrechtu Dürerovi.
Organizovaný gang zlodějů řádil i na zámku v Jaroměřicích nebo v Praze. Z Čínského salonku Národní galerie na Hradčanech se ztratila soška Jupitera – zloděj ji ukryl pod kabátem poté, co ji při prohlídce salonku jednoduše odšrouboval z podstavce.
Případ krádeží uměleckých předmětů řeší v další sérii Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska zkušený vyšetřovatel se svým mladým kolegou, který se má ještě co učit, avšak jeho intuice se ukazuje být až neplánovaně klíčová.
Příběh pro Český rozhlas napsala Klára Fleyberková, režisér Jaroslav Kodeš do hlavních rolí obsadil Igora Bareše a Lukáše Příkazkého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.