Jupiter v polštářích

18. listopad 2019

Zabezpečení vzácných uměleckých děl se stále zdokonaluje. Na přelomu 50. a 60. let minulého století na mnoha místech chybělo, a tak byla vzácná díla pro lupiče celkem snadnou kořistí.

Z pobočky Národní galerie v Kroměříži například v této době zmizelo několik obrazů, z Univerzitní knihovny v Kroměříži si zloději odnesli unikátní staré tisky. Mezi odcizenými obrazy bylo i plátno, jehož autorství se připisuje Albrechtu Dürerovi.

Organizovaný gang zlodějů řádil i na zámku v Jaroměřicích nebo v Praze. Z Čínského salonku Národní galerie na Hradčanech se ztratila soška Jupitera – zloděj ji ukryl pod kabátem poté, co ji při prohlídce salonku jednoduše odšrouboval z podstavce.

Případ krádeží uměleckých předmětů řeší v další sérii Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska zkušený vyšetřovatel se svým mladým kolegou, který se má ještě co učit, avšak jeho intuice se ukazuje být až neplánovaně klíčová.

Příběh pro Český rozhlas napsala Klára Fleyberková, režisér Jaroslav Kodeš do hlavních rolí obsadil Igora Bareše a Lukáše Příkazkého.

autor: Pavel Kozler
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.