Kalvárie v Radnicích zaujme věřícího i ateistu, a to nejen díky nahé postavě
Kalvárii najdete ve městě Radnice na Rokycansku. Začíná u Městského rybníka a je zakončena kaplí Navštívení Panny Marie ze 40. let 18. století a poustevnou. Po cestě ke kapli se můžete kochat výhledy na město a okolí nebo obdivovat jen několik let staré sluneční hodiny.
Kalvárie je odvozena od Golgoty – místa, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Těchto lokalit je po světě mnoho a ačkoliv je původní význam tohoto názvu spojen s velkým utrpením, ničeho takového se v Radnicích rozhodně bát nemusíte.
„Je to křížová cesta z roku 1883 tvořená 14 kamennými sloupky na trojdílném podstavci s hranolovými kapličkami na dříku. V každém tom zastavení býval kdysi obrázek, a dnes je tomu tak zase. Křížová cesta byla totiž od roku 2008 restaurována, kdy jsem dal podnět k tomu, aby se opravila. Slouží k procházkám, relaxaci a odpočinku s nádherným výhledem na Radnice a okolí,“ uvedl místostarosta Radnic František Blovský.
Místo tedy není určeno pouze pro věřící, ale pro kohokoliv, kdo má rád přírodu, výhledy a nebojí se příjemného výšlapu do mírného kopce: „Vzniklo něco, co lidi přitáhne. Dříve se sem konaly křesťanské poutě a člověk si sem chodil také odpočinout a porozhlédnout se po kraji, kde jsou vidět třeba i kostely. Lidé se takto dříve domlouvali, jelikož kostely byly vidět ze všech možných stran,“ sdělil místostarosta.
Vaši pozornost upoutá nahá postava
Po cestě vzhůru ke kapli Navštívení Panny Marie a poustevně nelze přehlédnout unikátní sluneční hodiny z roku 2020, které mají podobu nahého člověka: „Šlo o akci Oživlé špalky, kdy byly za pomoci umělců, kteří v Radnicích tvořili nejrůznější sochy a díla, navráceny pokácené lípy zpět na své místo, kde původně rostly, a do radnické krajiny obecně,“ řekl František Blovský.
Související
-
Oživlé špalky aneb Pokácené lípy v Radnicích se vrátí na své místo
Radnice na Rokycansku jsou známy nejen díky Boženě Kamenické, takzvané bábě Radnické, která zde žila a léčila, ale i díky různým akcím, které se zde v průběhu roku konají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.