Karel Reitmeier: Pytlákův konec

V Povídkovém čtení na víkend vám tentokrát představíme Karla Reitmeiera, německy píšícího autora druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. 

Z díla Karla Reitmeiera jsme pro vybrali povídku Pytlákův konec. Příběh o lovecké vášni, vraždě, lásce a pozdní lítosti vyšel ve sborníku s názvem Šumavské povídky, který v roce 1998 připravili a vydali studenti a učitelé gymnázia v Českém Krumlově. V překladu Pavly Marchalové vyšel text v češtině vůbec poprvé. Povídka byla původně zveřejněna v německém literárně vlastivědném sborníku Der Böhmerwald, který vycházel na přelomu 19. a 20. století a své texty v něm uveřejňovali německy píšící autoři ze Šumavy.

Karel Reitmeier je rodákem z Ronšperku, tedy dnešních Poběžovic na Domažlicku. Po gymnáziu v Domažlicích, které po dvou ročnících opustil, odešel v roce 1874 studovat na učitelský ústav do Českých Budějovic, dva roky nato pak na učitelský ústav v Praze, kde roku 1879 studia dokončil. Byl učitelem v Bělé nad Radbuzou (Weißensulz), ve Všerubech (Neumark), ve Svaté Kateříně (Sankt Katharina), v Cejsicích u Vimperka.

Spolupracoval s několika regionálními periodiky, jako byl třeba tachovský list „Tachauer Grenzbote“ či železnorudský časopis „Waldheimat“, také s vimperským Steinbrenerovým nakladatelstvím.

Nevíme, kdy dal milované Šumavě vale, podle poběžovické křestní matriky zemřel 20. února roku 1944 ve Znojmě, které bylo tehdy součástí nacistické „Třetí říše“.

Čte: František Špaček
Připravila: Martina Toušková
Dramaturgie: Martina Toušková
Překlad: Pavla Marchalová
Zvuk: Ondřej Franěk
Režie: Jakub Doubrava
Produkce: Petra Spilková
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...