Kávové lžičky zdobené polymerovou hmotou každou návštěvu oslní

Návštěvy se k paní Heleně Vetrákové ze Starého Sedliště na Tachovsku skutečně těší! Aby také ne, když dostanou ke kávě či zákusku krásnou lžičku, kterou drží za koncovku s kytičkou, autíčkem, nebo beruškou. A dokonce mohou na lžičce najít své jméno.

Výroba těchto lžiček nezabere paní domácí moc času, ale je třeba se na to řádně vybavit, sehnat správné hmoty a nástroje a může se do toho pustit kdokoliv. Důležité jsou polymerové hmoty. Můžete vybrat jednobarevnou, vícebarevnou, anebo také válečky, kde ukrojením kolečka získáte nějaký vzor, například slunce, či květinu.

Klasická hmota se musí pořádně prohníst, pak válečkem několikrát poválet a ideálně ji 20x protáhnout mezi válečky, třeba právě na strojku, jaký má paní Vetráková. Je podobný strojku na výrobu nudlí. Jde o to vytvořit krásnou polymerovou placku, ze které si vyříznete požadovaný tvar na obalení lžičky.

Helena Vetráková

Obalený konec je vlastně podkladem pro zdobení, je to podobné jako s dorty. Jen místo marcipánu vyrábíte ozdoby, květinky, zvířátka z jiné, nepoživatelné hmoty. Malými razítky můžete do hmoty vytlačit písmenka a vytvořit slovo. K němu pak dát nějakou ozdobu. Fantazii má každý svou, lžička snese cokoliv, tedy v malém měřítku.

Závěrem je třeba lžičky zapéct v troubě. Kdo by chtěl ještě zvýraznit písmo, může do prohlubiny nalít bílou barvu a ještě jednou vše zapéci.

Spustit audio