Když teta Šípkouc z Postřekova „krýpluje“ a vypráví, nespustíte z ní oči!

Michaela Vondráčková vám představí postřekovskou „tetu Šípkouc“ neboli paní Helenu Tomáškovou. Kromě toho, že svého času vedla dětský postřekovský folklorní soubor, je také výborná vypravěčka a ještě překrásně „krýpluje“.
Na tetu Šípkouc, jak se „po chalupě“ říká Heleně Tomáškové, se v Postřekově doptáte snadno. Nejen díky tomu, že dlouhá léta působila jako učitelka, ale také svého času vedla dětský postřekovský folklorní soubor. My jsme navíc zjistili, že je výbornou vypravěčkou. A že její velkou láskou je paličkování, respektive „krýplování“, jak se v Postřekově říká. Paličky jí při něm v rukách jenom hrají!
Helena Tomášková se narodila v Postřekově. Přestože coby nově vystudovaná učitelka dostala umístěnku do Chebu, zvolila si raději venkovskou školu v malé vesničce Křižovatka, na kterou dodnes s láskou vzpomíná. Když se vdala do Postřekova, začala učit v postřekovské škole. I po odchodu do důchodu si tam nechala alespoň pár hodin, protože se jí po práci s dětmi stýskalo. „Učila jsem do sedmdesáti let. Víte, co ty děti se mnou zkusily?“ směje se paní Tomášková, které ale v Postřekově nikdo neřekne jinak než „teta Šípkouc“, podle šípků, které lemují její chalupu.
Dětem se věnovala i v postřekovském dětském národopisném kroužku, který založila společně s kolegyní. Dětský soubor byl úspěšný – absolvoval mnoho vystoupení a zúčastnil se dokonce i natáčení v televizi. Lásku k postřekovskému zpívání a tancování předala Helena Tomášková mnoha dětem, řada z nich dodnes působí v dospělém Národopisném souboru Postřekov.
V Postřekově se krýpluje
Velkou zálibou Heleny Tomáškové je „krýplování“, jak se v Postřekově říká paličkování. A je radost se na její práci dívat! Paličkovat začala už v dětství, po válce absolvovala i krajkářský kurz. Paličky („krýprle“) má ještě po své prabábě a když se k paličkování posadí, jenom jí v rukách hrají.
Krajky, které teta Šípkouc „krýpluje“, najdete dodnes na chodských krojích. Mezi nejoblíbenější vzory patří plátýnko, pavouček, křížení, rozmarýnkovej zoubek, hrášek a další. Podle tety Šípkouc každá palička jinak „mluví“ – zaleží na druhu dřeva, ze kterého je vyrobená. Věděti jste, že nejlepší „muziku“ nadělají paličky ze švestkového nebo třešňového dřeva?
Poslechněte si celý Špalíček lidových písní věnovaný tetě Šípkouc z Postřekova!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
EU zvažuje v reakci na Trumpova cla ekonomickou ‚bazuku‘. Americké firmy může stát miliardy
-
Ukrajinistka Víchová: Buča je symbol genocidního chování Ruska, ale i důvod, proč se Ukrajinci nemohou vzdát
-
ONLINE: Ukrajina přijala americký návrh příměří, řekl ministr Sibyha a vyzval k tlaku na Moskvu
-
Česko omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kvůli obavám ze slintavky uvolní jen pět přechodů