Konrádyho dudácká muzika z Domažlic v Českém rozhlasu Plzeň

21. říjen 2019

Legendární „Konrádyovci“ z Domažlic – kdo by je neznal! Konrádyho dudácká muzika vznikla v roce 1955 a ve svém žánru patří mezi nejlepší v České republice. V plzeňském rozhlasovém studiu nahrála více než 600 chodských písniček a orchestrálních skladeb, bývala častým hostem v televizi a vydala řadu hudebních nosičů. Stala se vzorem vysoké interpretační úrovně chodské dudácké muziky, známá je nejen u nás, ale i v zahraničí.

5. září letošního roku vystoupila Konrádyho dudácká muzika z Domažlic ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň v pořadu „U muziky s Plzeňáky“ ve složení: Roman Kaas (Es klarinet), Vlastimil Konrády (B klarinet), Antonín Konrády (dudy a zpěv), Václav Švík (dudy a zpěv), Jaroslav Lucák (housle), Jan Holoubek (kontrabas), Lenka Turníková (zpěv) a jako host Václav Dolejš (zpěv).

Speciálními hosty pořadu byli navíc také čtyři dětští zpěváci (účastníci českého zemského kola soutěže „Zpěváček 2019“) Vendula Zdráhalová z Katovic, Lucie Koudelková ze Zlivi, Anežka Pincová z Mrákova a Zdeněk Štengl ze Kdyně.

Poslechněte si záznam pořadu ve dvou dílech:

U muziky s Plzeňáky s Konrádyho dudáckou muzikou - 1. díl

U muziky s Plzeňáky s Konrádyho dudáckou muzikou - 2. díl

autor: Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.