Kosti, kam se podíváte: Kostel na jihu Plzeňska ukrývá kostnici s kryptou

9. prosinec 2020

V Kotouni, což je část obce Oselce na jižním Plzeňsku, se nachází půvabný kostel Narození Panny Marie. Vedle kostela stojí zvonice z roku 1696  a také hřbitov. To by nebylo nic tak neobvyklého, kdyby se však v prostorách pod kostelem nenalézala kostnice s kryptou, kde dodnes odpočívá několik těl a nespočet lidských kostí.

Kostel Narození Panny Marie v Kotouni na jižním Plzeňsku se zvonicí a hřbitovem

Kostel v Kotouni existoval prokazatelně již v polovině 14. století. Původně se jednalo o nevelkou gotickou stavbu, údajně mírně zapuštěnou pod úroveň terénu. Později byl na místě postaven větší kostel. Současná podoba kostela je tedy vrcholně barokní a pochází z počátku 18. století. Interiér kostela je vyzdoben krásnými obrazy, které prakticky vyplňují celý prostor, a které znázorňují výjevy ze života Panny Marie.

Kostel v minulosti sloužil také jako významné pohřebiště šlechty z okolí: „Samozřejmě v prvé řadě rodiny Janovských z Janovic na Oselcích, kteří byli patrony tohoto chrámu, a jejich následovníků, a pak také šlechticů, kteří bydleli v okruhu zdejší farnosti,“ uvedl pracovník Státního oblastního archivu v Plzni, pracovištěm v obci Klášter, Vladimír Červenka. Pod podlahou zdejšího kostela bylo pohřbeno celkem 56 osob.

Tajemná kostnice s kryptou

Zajímavostí kostela v Kotouni je to, že se pod ním nachází nemalá kostnice. Pravděpodobně obsahuje ostatky lidí z původního kotouňského hřbitova. „Když se stavěl nový kostel, který byl větší, tak při hloubení základů logicky muselo dojít k narušení původních hrobů, které byly až u zdi kostela původního,“ vysvětlil Červenka. Tyto ostatky byly tudíž vyjmuty a umístěny do kostnice. Kolem poloviny 18. století byly uspořádány do současné podoby, to znamená, že byly úhledně vyskládány do výšky 180-200 cm. Celkem by se v kostnici mělo nacházet 20 m3 kostí.

Krypta s celkem osmi rakvemi se zemřelými rodu Boos-Waldecků se nachází v prostoru za bývalou kaplí kostnice

Vstupní prostor kostnice sloužil jako kaple pro zádušní bohoslužby za zde pohřbené příslušníky rodu Boos-Waldecků, kteří vlastnili panství Oselce. Příslušníci rodu sedávali na lavicích, které jsou zde dodnes, a modlili se za své zemřelé předky a příbuzné. Ti jsou pohřbeni v prostoru za kaplí, kde je vybudována menší krypta. Kryptu osvětluje pouze dvojice okének, jinak je zde naprostá tma, v níž lze postupně rozeznat osm rakví, z toho jednu dětskou. Jako první zde byl pohřben člen zmíněného rodu roku 1887 a jako poslední jeho dcera, a to v roce 1917.

Veřejnosti (zatím) nepřístupno

Kostnice s kryptou v současné době nejsou přístupné veřejnosti. Doufejme, že se jednoho dne tento objekt zpřístupní a že si tak kdokoliv bude moci na tomto místě se vší pietou a pokorou připomínat pomíjivost života. Ne nadarmo se říká memento mori – pamatuj na smrt. Do kostnice lze v nynější době nahlédnout pouze okénky ze hřbitova u kotouňského kostela Narození Panny Marie.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio