Koukám, jak ten čas letí

23. říjen 2023

Už přes padesát let je hvězdou české populární hudby, nesmazatelně se zapsal i do dějin české kinematografie, především svou rolí ve filmu Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara - cenu Americké akademie filmových umění a věd. V roce 2005 Václavu Neckářovi vymazala mozková příhoda z hlavy stovky textů, které se pak musel znovu učit. A opět koncertuje.

Své první snímky natočil v polovině šedesátých let v plzeňském rozhlasu. Když přešel do Prahy, natáčel s těmi nejlepšími orchestry, například s orchestrem Karla Krautgartnera.

Václav Neckář je legendou české pop music, začínal v roce 1962 v mosteckém divadle. Původně chtěl být hercem. Třikrát dělal zkoušky na DAMU a nikdy ho nevzali. Přesto šel za svým cílem. V druhé polovině 60. let už byl Václav Neckář, zpěvák s vysokým lyrickým tenorem, v Čechách nepominutelnou hvězdou. Svůj chlapecky nevinný výraz tehdy dokázal prodat i ve filmech Jiřího Menzela Skřivánci na niti a především Ostře sledované vlaky, které následně získaly Oskara.

Václav Neckář už v dětském věku hrál v operách ústeckého divadla, maminka tam totiž byla provozní ředitelkou. Pro jeho budoucí kariéru však bylo důležité angažmá v plzeňském divadélku Alfa. Odtud přešel do pražského divadla Rokoko a začala spolupráce s pražskými orchestry a cesta ke slávě.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související