Kousek pralesa u Železné Rudy, kde roste spoustu vzácných hub. To je Zámecký les

4. září 2023

Na Šumavě je stále možné procházet původními nebo lidskou činností jen málo ovlivněnými lesy. Vedle známých lokalit jako Trojmezná, Prameny Vltavy nebo Boubínský prales. je to třeba jeden asi osmihektarový kousek lesa přímo v sousedství Železné Rudy.

Zámecký les u Železné Rudy

Stával zde jeden z nádherných šumavských zámků, který jen pár měsíců před listopadem 1989 byl zbourán. Řeč je o zámku Debrník u Železné Rudy. V jeho sousedství stále roste les, který je nazýván Zámecký a podle dostupných informací v něm v 18. století probíhala výběrová těžba.

„Ještě za vojenských lesů tam výběrově těžili, hlavně uschlé stromy, které vytahávali. Přesto se tam zachoval takový maličký Boubínský prales. Jsou tam stromy staré 200 – 300 let, obrovské jedle, obrovské smrky a zajímavé je, že je tam hrozně málo starých buků. To znamená, že je asi vytěžili pro milířování a nechali tam velké jedle," popisuje mykolog Národního muzea v Praze Jan Holec.

Tento malý kousek málo ovlivněného lesa, který je z části v bezzásahovém režimu a probíhají zde ryze přírodní procesy, je v současné době v jeho malé části volně nepřístupný a je možné do něj nahlédnout z červené turistické stezky, která vede na Polom. Nebo třeba ze zelené, která prochází Ferdinandovým údolím na státní hranici. Pokud ale začnou platit nová klidová území, bude možné si jej projít kompletně celý - tedy v případě, že to fyzicky půjde. Je to totiž přirozený les se vším všudy. Tedy stromy zde nalezneme ve všech stádiích vývoje od malých semenáčků přes obrovské, vzrostlé stromy až po rozpadající se kmeny, které buď ještě stojí, nebo naopak už tlejí na zemi a vyskytuje se na nich množství vzácných hub.

„Například Baeospora myriadophylla, což je penízečka liláková, hodně vzácná houba, která má nádherně fialové lupeny. Ale těch druhů je tam spousta. Já jsem totiž dělal monitoring na padlých kmenech a porovnával jsem výsledky s Boubínem a také s rezervací Mittelsteighütte, která je nedaleko, tři kilometry odtud. A nádherně se seřadilo pořadí těchto zachovalých lesů," dodává Jan Holec.

Jednoduše řečeno – Boubín je opravdový král pralesů, Mittelsteighütte je uprostřed a Zámecký les v pořadí smíšených šumavských původních lesů mezi těmito třemi lokalitami je na třetím místě.

autor: Jan Dvořák | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio