Krajková ouška a pro nevěstu korunka – tak se zdobívaly ženy na Chotěšovsku

Chotěšov je obec, která leží v blízkosti Plzně, asi 18 km směrem na jih. Na Chotěšovsku se dlouho zachovával starobylý kroj – na jeho zvláštnosti se podíváme ve Špalíčku lidových písní. Připravila Michaela Vondráčková. (repríza)
Chotěšov je obec ležící v blízkosti Plzně, asi 18 km směrem na jih. Oblast Chotěšovska (součást národopisného regionu tzv. „širší Plzeňsko“) si dlouho zachovávala starobylý kroj, zřejmě i díky tomu, že zde byl ostrůvek německého etnika, kde se obecně déle držela oděvní tradice. Do oblasti, kde se nosil chotěšovský kroj, patří i obce Litice, Nýřany, Dobřany a Stod. Víte, jak chotěšovský kroj vypadal?
Asi nejzvláštnější součástí ženského chotěšovského kroje je sukně. Už na první pohled je zcela jiná než mají kroje ostatní – vrapovaná (skládaná) a ušitá z tmavé, vlněné látky. Zajímavostí je, že ve spodním lemu býval všitý motouz, takže sukně okolo nohou vytvářela velké vlny, které jí dávaly zvonový tvar. Košile bývala krátká z bílého plátna, s dlouhými tzv. „šunkovitými“ rukávy.
V zimě si ženy si oblékaly kabátky z bílého sukna nebo také krátké ovčí kožíšky s řemínkovou výšivkou. Chotěšovská sukně nebyla posazená v pase, ale byla posunutá výš, takže kabátky jsou na první pohled kratší. Okolo krku chotěšovské ženy nosily kašmírový nebo hedvábný šátek. I fěrtoch mohl být ušitý z červeného bavlněného šátku, s potištěnými pestrými květy.
Krajková „ouška“ a vínek s vyšívanými konci
Také na Chotěšovsku si vdané ženy vlasy (upravené do drdolu) skrývaly pod čepeček. Chotěšovský čepeček, měl ale zcela jiný tvar, než na jaký jsme zvyklí například u plzeňského kroje. Nejvýraznější jsou u něj tzv. „ouška“ s krajkami kolem obličeje. Vdané ženy si přes čepeček převazovaly ještě vínek s pestře vyšívanými konci a paličkovanou krajkou, který jinak náležel svobodným dívkám.
Korunka jako pro princeznu…
K zvláštnostem chotěšovského kroje patří i jeden z nejkrásnějších doplňků – tzv. korunka pro nevěstu, která jinde na Plzeňsku nemá obdoby. Korunka bývala zhotovená z dracounových spirálek a zdobená lesklými foukanými perličkami. A tvar opravdu připomínal korunku princezen! Než si ale chotěšovská nevěsta korunku nasadila, musela být nejprve složitě učesána a do účesu se jí ještě vetkla mosazná jehlice. Nevěsta měla na hlavě i vínek z tmavé plátěné látky s vyšívanými konci. Jako celek působil chotěšovský kroj překrásně... Není škoda, že tak trochu upadl do zapomnění? Prohlédnout si ho můžete třeba v expozici Národopisného muzea Plzeňska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové
-
ŽIVĚ: Sparta v extraligovém semifinále hraje s Brnem 2:2. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Poslední ze čtveřice amerických vojáků v Litvě je po smrti. Všichni zapadli v obrněném vozidle do bažiny