Ledová voda, masáž chodidel a špetka adrenalinu, to jsou vodoléčebné Kneippovy lázně

2. srpen 2019

Už jste někdy byli v Kneippových lázních? Jde o procházku po různě hrubých kamíncích v upraveném korytu potoka. Takové lázně najdete také v lesnaté stráni nad Železnou Rudou na Grádelském potoce.

V roce 2017 je tu otevřely Lesy České republiky a vyzkoušet jejich účinek rozhodně stojí za to. O co přesně jde? Z Grádelského potoka je odvedená část vody do tří nad sebou položených betonových bazénků s asi deseticentimetrovou hladinou vody.

Na dně jsou tři druhy oblázků. Od hrubých po jemné. Vodoléčebný efekt Kneippových lázní spočívá podle Petra Najmana místostarosty města a ředitele Lesní správy v Železné Rudě v masáži chodidel v ledové horské vodě.

Nutné je střídat teplo a chlad

„Nejlepší je v klidu se zout, posadit se na lavičku a nechat si od sluníčka prohřát nohy. Pak už můžete směle nastoupit do prvního z bazénků. Kameny masírují chodidla a ledová voda také dělá divy. V bazéncích jsou zábradlí, takže se nebojte, že byste zakopli“, uklidňuje Najman.

Mezi jednotlivými stupni jsou dubové schody, které jsou přeci jen o něco teplejší než studená voda. Na nich si odpočinete a sestoupíte do dalšího prostředního bazénku s jemnějšími oblázky. Léčebný efekt umocňuje průzračná voda horského potoka i okolní šumavská příroda.

Kudy do lázní?

Ke Kneippovým lázním se dostanete po zelené turistické trase z centra Železné Rudy. Stezka vede dál proti proudu potoka až k hotelu Grádl, po kterém nese potok jméno Grádelský. Někdy se mu také říká Polomský po kopci, ze kterého voda potoka vyvěrá.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.