Listovka je zázračnou přísadou do zahradní zeminy
Zatímco pohled na podzimně zbarvené stromy je velmi uklidňující, práce spojené s hrabáním listí už tak příjemné být nemusí.
Podzimní práce na zahradách, jako je hrabání listí, mohou být skutečně pro někoho příjemnou relaxací, zatímco pro jiné spíše nutnou povinností. Pokud máte na zahradě mnoho stromů, je množství listí, které se musí shrabat, značné.
Ve veřejných parcích a ulicích měst jako je Plzeň, je množství listí ohromující. Třeba centrální plzeňský obvod má na starosti více než jeden a čtvrt milionu m² travnatých ploch. Listí končí na skládkách, případně na kompostech. Z části listí vytváří obvod zimoviště pro ježky. Obvod je rozdělen na pět úseků a z jednoho z větších úseků se v loňském roce odvezlo v rámci podzimního výhrabu 90 velkoobjemových kontejnerů listí.
"Listí si nechte. Vzniká listovka, která má obohacující účinky pro půdu, je plná živin a půdu tím jedině zhodnotíme," říká plzeňský zahradník Tomáš Fojtík.
Listí můžeme kombinovat do kompostu s čímkoliv jiným, s jakýmkoliv biologickým materiálem. Jako urychlovač kompostu stačí i obyčejná granulovaná močovina.
Velké téma jsou listy ořešáku. "Ony se sice rozkládají pomaleji, ale na druhou stranu obsahují silice, které čistí a dezinfikují půdu. Ideální je míchat listy ořešáku s dalším listím třeba z ovocných stromů," dodává Tomáš Fojtík.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.