Loosův interiér Semlerovy rezidence v Plzni čeká rekonstrukce

Už jen do konce března bude přístupná Semlerova rezidence v Plzni. Pak tento bytový interiér od architekta Adolfa Loose čeká rekonstrukce, na kterou získala Západočeská galerie dotaci 30 milionů korun. Znovu se rezidence pro návštěvníky otevře v roce 2020.

Zatímco dosud je přístupná pouze část původního bytu rodiny Oskara Semlera, po rekonstrukci se otevře celý interiér. Počítá se mimo jiné s restaurováním původních vzácných přírodních materiálů a s replikami původního nábytku. Na místě by mělo vzniknout návštěvnické centrum a Loosova kavárna. Úprav se dočká i okolí domu.

Raumplan je nejslavnějším Loosovým prvkem uplatněným v mnoha jeho interiérech. V Plzni je ale právě jen v Semlerově rezidenci. Raumplan spočívá v různém rozvrstvení jednotlivých místností v prostoru domu, který tak není členěn jako obvykle na jednotlivá patra po celé ploše domu.

Kouzlo Loosových staveb

Základní ideu uspořádání interiéru zřejmě načrtl roku 1932 Loos, ale předpokládá se, že dům projektoval Heinrich Kulka, blízký Loosův spolupracovník a žák. Loos zemřel v roce 1933 a celý byt byl dokončen roku 1934. Interiér, který má šest hlavních úrovní, připomíná pražskou Müllerovu vilu, která jeho vzniku předcházela. Na rozdíl od ní je ale vestavěn do staršího domu.

Byt byl rozvrstven do několika úrovní v promyšleném systému polopater, propojených s hlavní místností schodišti a průhledy. Centrem je velká obytná a reprezentační hala s krbem, v rezidenci jsou ložnice pána a paní domu, dětské pokoje, koupelny, zimní zahrada či knihovna s orientem ovlivněným stropem. Mezi úrovněmi bytu vede malý výtah na dopravu jídla.

Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Turisté mohou nyní na třech prohlídkových trasách navštívit čtyři z nich. Od dubna bude přístupný pouze Brummelův dům a byty Krausových a Voglových.