Manželka ho chtěla umístit do Dobřan, tak ji zavraždil

Psal se 19. říjen 1936 a v Sušici to mezi dlouholetými manželi Jandovými jiskřilo. Ne však v tom správném slova smyslu, kdy by mezi nimi vzplály staré city. Panovalo mezi nimi už delší dobu napětí, které toho dne vyvrcholilo tragédií.

„Zemřela zde manželka Václava Jandy, pomocného dělníka, a zemřela jeho rukou,“ uvedl ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček, který k tématu hovořil dále: „Manželé Jandovi neměli ideální vztah. Sice spolu žili už 20 let, ovšem Janda na svoji manželku žárlil, sledoval ji na každém kroku, vyvolával hádky, bil ji a trýznil nejenom ji, ale vlastně i sebe.“

O vraždu se Janda pokusil již o 5 dní dříve. Manželka mu však tehdy vytrhla nůž z ruky a utekla. „Nicméně se ho bála, a tak navštívila lékaře, s nímž se domluvila na hospitalizaci manžela v Dobřanech, v psychiatrické nemocnici. K tomu mělo dojít právě onoho 19. října. Když před jejich dům přijelo toho rána auto, pochopil to i Janda.

Před svědky svoji ženu probodl a pak s klidem prohlásil: Teď tedy můžeme jet do Dobřan,“ popsal Řeháček. A taky že do Dobřan odjel. Tamní primář u něj však neshledal žádnou závažnou psychickou chorobu. Z toho důvodu byl Janda vzat do vazby Krajského soudu v Klatovech a bylo proti němu zahájeno trestní stíhání.

Detaily případu, který se nakonec zvrhl ještě docela jiným směrem, si můžete poslechnout v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...