Městem dřevěných perel býval Tachov
Město Tachov má hodně zajímavou historii, a to nejen na poli válečném, ale také, co se týče řemesel. Jedním z nich byla výroba dřevěných korálků a knoflíků. Právě korálky přinesly Tachovu slávu a přízvisko Město dřevěných perel. Dnes už najdeme jen vzpomínku v Muzeu Českého lesa.
Jelikož Tachov je situován do podhůří Českého lesa a všude kolem stály statné stromy, bylo jasné, že dřevo se bude zpracovávat nejen jako otop, ale také v průmyslu. A kdo byl kreativní, brzy zjistil, že dřevo jde krásně zpracovat i soustruhem. "Soustruh vytočil krásné pravidelné kuličky - korálky, a ty se opravdu začaly vyvážet do celého světa. Z korálků se nemusely nutně dělat jen šperky, máme v expozici například kabelku obšitou těmito korálky, nebo také pásek," uvedla ředitelka Muzea Českého lesa Jana Hutníková.
Korálky se rozlétly do světa, ale podobné uznání si získaly i dřevěné knoflíky, zejména ty, které byly malované. Byly na nich třeba obrázky květin, zvířat a další témata. Korálky i knoflíky se pak našívaly na papírová platíčka, to byla zase práce pro maminky doma po večerech. I knoflíky můžete vidět ve stálé expozici tachovského muzea.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka