Mezi námi zvířaty

Nejtěžší živočich plzeňské zoo váží 2 tuny

10. červen 2022
Předchozí díl
Následující díl

Zoologická a botanická zahrada města Plzně je v současné době jediným chovatelem nosorožce indického v Čechách i na Slovensku. Tento živočich má ale ještě jedno nej – je zároveň nejtěžším zvířetem plzeňské zoo.

Nosorožec indický je ve volné přírodě nejvíce rozšířen na území Indie, ale najdeme jej i v Nepálu. Na parazity tato zvířata příliš netrpí: „Hodně se válí v bahně, což je chrání před parazity i sluncem. Je to pro ně taková pleťová maska,“ řekl ošetřovatel nosorožců v plzeňské zoo Robert Bultas, který dále pokračoval popisem tohoto zvířete:

„Nosorožec indický je specifický svým plátováním a jedním rohem. Toto plátování sice vypadá jako brnění, ale jako brnění bohužel pro ně neslouží. Kůže je sice silná cca 5 cm, nicméně je poměrně dobře zranitelná. Co se rohu týče, neslouží tak docela k potyčkám nebo obraně, ale kvůli němu se nosorožci stávají ohroženými, místy i vyhubenými. Roh k boji používá nosorožec africký, nosorožec indický používá spíše zuby.“

Nosorožec je zvíře spíše klidné, pokud k tomu nebude mít pádný důvod, pravděpodobně nezaútočí.

A kolik tedy váží nejtěžší živočich Zoologické a botanické zahrady města Plzně? „Náš sameček má 2 tuny, samička má tunu a 700 kg. Mláďata, která jsme tu měli, se rodila v průměru kolem 60 kg,“ uvedl ošetřovatel.

To, jaké zvuky nosorožci indičtí vydávají a třeba také to, čím se živí, si můžete poslechnout v přiložené reportáži.

Spustit audio