Předběhnete nejrychlejší suchozemské zvíře na světě? Tady to můžete zkusit

12. prosinec 2023
Mezi námi zvířaty

Gepardi se řadí k vůbec nejrychlejším suchozemským tvorům naší planety. Jejich zástupce, gepard súdánský, je k vidění v plzeňské zoo. Návštěvníci si tam s ním mohou dokonce poměřit své běžecké schopnosti, a to díky ceduli s radarem umístěné u výběhu s gepardem.

Radar změří vaši rychlost

„Je to středně velká štíhlá kočkovitá šelma z Afriky hnědého zbarvení s černými plnými puntíky. Dále má na srsti naznačené černé slzy od koutků očí až po koutky úst,“ popsal geparda ošetřovatel velkých a malých šelem Bronislav Ludín.

„Je to nejrychlejší suchozemský tvor, přičemž dosahuje rychlosti až 120 km/h se zrychlením, které by záviděl kdejaký sporťák, z 0 na 100 km/h za 2,5 vteřiny. I když se jedná o kočkovitou šelmu, nemá zatahovatelné drápy. Používá je stejně jako běžci hroty na botách, aby vyvinula co největší rychlost a neprokluzovalo jí to,“ řekl Ludín, který dále uvedl, že návštěvníci zoo si často pletou geparda s levhartem, který je v areálu také k vidění.

Poslechněte si, jakou rychlostí běžel tiskový mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.