Pekariové si váží nejstaršího a nejzkušenějšího člena stáda

27. prosinec 2023
Mezi námi zvířaty

Pekari páskovaný je sudokopytník z Jižní a Střední Ameriky, kde nahrazuje čeleď prasatovitých. V plzeňské zoologické zahradě si jej lidé často pletou s naším prasetem divokým.

„Pekari je příbuzný s prasetem. Našim divočákům ale rostou špičáky zespoda, pekariům seshora. Pekari má také složitější žaludek. Dále jsou si podobní také barevně, ale pekariové jsou více šedí. Tohle je pekari páskovaný, takže má kolem krku bílý obojek,“ uvedla ošetřovatelka pekariů v plzeňské zoo Kamila Benešová, která pokračovala:

Pekari páskovaný

„Tady v zoo máme sedmičlennou skupinu – tři samice, jednoho samce a tři letošní mláďata. V přírodě to bývá početně podobné, ale vždy jde o rodinné skupiny. Je tam zpravidla jeden dominantní jedinec, přičemž nezáleží na tom, zda jde o samce, či samici, ale je to vždycky nejstarší a nejzkušenější zvíře. Když se něčeho polekají, naježí se jim chlupy a vydají chrochtavý zvuk.“

Tato zvířata se mezi sebou poznávají zejména podle pachu, kdy mají na hřbetu pachovou žlázu, o níž se vzájemně třou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.