Mezi námi zvířaty

Želvy v minulosti námořníci převáželi na lodích jako živé konzervy

5. září 2022
Mezi námi zvířaty

Společně s želvami sloními patří želvy obrovské k největším suchozemským želvám na světě. Oproti želvám zelenavým, které jsou u nás zřejmě nejběžnějším druhem želv chovaným v běžných domácnostech, se liší hned v několika ohledech.

„Pro chov v bytě je opravdu nemohu doporučit. Zaprvé je to finančně nákladné a zadruhé prostorově náročné,“ řekl na úvod ošetřovatel plazů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Tomáš Winkelhöfer, který dále pokračoval: „V případě želvy obrovské jsou samci větší, než samice. Jejich krunýř může dorůstat délky až 1,20 m a vážit mohou kolem 250 kg.

Jsou to býložravci, takže v přírodě se živí hlavně travinami. Mají dlouhé nohy a krk, čili kam dosáhnou, češou i listy, žerou větve a okusují kůru ze stromů. Když sem tam narazí na nějaké ovoce, nebo trus skotu, nepohrdnou ani tím,“ uvedl pracovník zoo, který dále pokračoval:

„Želvy se dožívají poměrně vysokého věku. Suchozemské želvy obecně přibližně od 30 do 100 let, ale želvy obrovské jsou opravdu dlouhověké a mohou se dožít i přes 200 let. Momentálně je nejstarší žijící želvou na světě Jonathan a jedná se právě o želvu obrovskou, která byla přivezena na Svatou Helenu. Letos slaví přesně 190 let. Těmto želvám, které máme v zoo, je letos 20 let, ale už jsou také pěkně velké. Každý rok je vážíme a tito dva největší samci váží 140 kg,“ pochlubil se Tomáš Winkelhöfer.

Krunýř zčásti tvoří srostlá žebra

Krunýř chrání tohoto plaza před vnějšími vlivy a predátory: „To, co vidíte zvenku, jsou rohovinové štítky. Jde o stejný materiál, z něhož jsou tvořeny lidské nehty. Ty překrývají samotný krunýř, který je tvořen kostrou, což jsou v podstatě srostlá žebra. Společně s krunýřem chrání želvu i její pevné svalnaté nohy, kde je kůže vpředu tvořena silnými šupinami. Pokud se tedy želva stáhne do krunýře, predátor většinou nemá šanci.

Co se týče již dospělých želv, tam existuje v podstatě jediný predátor, a to člověk, který je dříve ve velkém lovil. Námořníci si je vozili na lodích jako živé konzervy. Pro mláďata jsou dravci různí ptáci, anebo menší šelmy,“ sdělil Winkelhöfer.

Co myslíte? Vydávají želvy nějaké zvuky? To se dozvíte v přiložené reportáži.

Spustit audio