Mezi námi zvířaty

Pro extrémně silného a cholerického šimpanze není problém utrhnout člověku část těla, když na to přijde

10. říjen 2022
Předchozí díl
Následující díl

Šimpanzi učenliví vypadají jako přátelská a roztomilá zvířata. Pokud se jim ale kdokoliv znelíbí, nemusí to pro něj skončit dobře. Tito živočichové totiž patří mezi velice agresivní a zároveň silná zvířata, která nejdou pro násilí daleko.

„Mnoho lidí je má za mírumilovná zvířata, ale je tomu naopak – šimpanz je agresivní, cholerické a nesmírně silné zvíře. Uvádí se, že mají sílu až 5x větší, než dospělý muž. Jsou známy případy, kdy šimpanzi ošetřovateli utrhli ruku z kloubu, nebo spodní čelist. My proto k šimpanzům nechodíme, byť si lidé třeba myslí, že se tady s nimi mazlíme jako s domácími mazlíčky. To vůbec ne, je to pro nás tabu,“ uvedl chovatel primátů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Tomáš Krbeček.

Ačkoliv tento primát původem z Afriky tráví spoustu času na zemi, spaní si chystá v korunách stromů, kde si každý den tvoří nové hnízdo. „Ve volné přírodě tráví většinu dne hledáním potravy, v jeho zbytku pak odpočívají, nebo se takzvaně groomingují, což dělají i tady. Je to pro ně taková sociální činnost, kdy si mohou upevňovat postavení v hierarchii. Vypadá to, jako kdyby si lovili blechy, ale jde o probírání srsti, kdy si vybírají staré stroupky z různých zranění, seschlou kůži, a takto opečovávají třeba výše postaveného samce,“ popsal Krbeček.

Šimpanz miluje maso a loví i jiné primáty

Možná i to, čím se šimpanz živí, leckoho překvapí: „Zbožňují ovoce, ale ve volné přírodě loví i jiné primáty. Je to jediný primát, který se zaměřuje na jiné primáty, a je to kvůli masu, jelikož ho zbožňují. Loví třeba guerézy, ale například i malé antilopy. Jde o jednoho z největších predátorů v přírodě,“ řekl chovatel.

Tiskový mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba doplnil informace o skleněné zábraně v expozici šimpanzů: „Sklo je tady důležité u všech primátů, aby návštěvníci zoo nekrmili a různými bacily tyto primáty nenakazili. Po modernizaci expozice jim ubyly mříže, u kterých mohli trošku strašit a ukazovat lidem dominanci.“

Jak zabavit nudícího se šimpanze? I to se dozvíte při poslechu reportáže.

Spustit audio