Miletínské modlitbičky. Vyzkoušejte perníkovou pochoutku
Autorem této laskominy byl perníkář Josef Erben. Inspirací byly kapesní modlitební knížky, které nosili věřící u sebe. Modlitbičky si rychle získaly popularitu, o čemž svědčí fakt, že jim byla udělena řada ocenění. Autor této cukrovinky pocházel z rodiny, jejímž členem byl i K. J. Erben. Od roku 1913 jsou modlitbičky chráněny slovně ochrannou známkou, z čehož vyplývá, že nemůžeme počítat s tím, že máme recept z dílny slavného perníkáře, ale velmi podobný.
- 200 g žitné hladké mouky
- 200 g pšeničné hladké mouky
- 200 g medu
- 100 g cukru
- 100 g polohrubé pšeničné mouky
- 50 g mletých mandlí
- 50 g sádla
- 2 žloutky
- 10 g amonia nebo jedlé sody
- 2 lžíce rumu
- 4 lžíce vody
- 2 lžíce perníkového koření
- 1 vejce na potření
- loupané mandle na ozdobu
- Na náplň: 100 g pikantní marmelády
- 2–3 lžíce medu
- 70 g dětských piškotů
- 50 g mletých ořechů
- 30 g rozinek
- 50 g kandované pomerančové kůry
- perníkové drobky
- 1 lžička mleté skořice
- rum
- voda
Hladkou žitnou, hladkou pšeničnou mouku a amonium nebo jedlou sodu nasypeme do mísy. Tekutý med smícháme s rozehřátým sádlem, cukrem, žloutky a mletým kořením. Tuto směs spolu s vodou a rumem nalijeme do mísy s moukou, přidáme cukr a mleté mandle. Polohrubou mouku přisypáváme postupně, aby vzniklo nepříliš tuhé těsto, které dobře prohněteme a necháme několik hodin odpočinout. Potom ho na pomoučeném vále vyválíme na tloušťku cca 3 mm a vykrajujeme z něj obdélníčky o rozměru cca 7 x 5 cm. Potřeme je rozšlehaným vejcem a každý druhý obdélník ozdobíme oloupanou mandlí. Druhý den slepujeme k sobě nádivkou tak, že zdobený obdélníček je navrchu.
Příprava nádivky: Piškoty rozválíme, pokropíme rumem, přimícháme tekutý med, skořici, marmeládu a zahřejeme, aby se směs dobře spojila. Nakonec přidáme mleté ořechy, najemno nakrájené rozinky a pomerančovou kůru. Dobře promícháme. Je-li směs příliš řídká, zahustíme ji perníkovými drobky. V opačném případě ji naředíme vodou.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...