Musíte mít chuť si k tomu sednout a zapomenout na čas, říká tvůrce maket hradů

Jan Bednář z Nýřan od dětství skládal různé modely z časopisu ABC. A to ho drží dodnes, kdy je mu 38 let. Nyní se ale věnuje tvorbě maket českých hradů. A když ho to opravdu chytne, dokáže takový hrad například v poměru jednu ku dvěma stům vytvořit třeba do čtyř měsíců.

Kromě klasických modelářských věcí, jako jsou například nůžky, papíry, barvy, je potřeba mít na podstavu stavební polystyren, takzvaný extrudovaný. Ten slouží jako hlavní nosná část a v závěru se dobarví například jako kamení, či zemina. Kromě stříhání nůžkami si tedy také užijete řezaní skalpelem. Podle Jana Bednáře je k tomu dobré kovové měřítko, protože plastové byste si velmi brzy zničili častým přejížděním skalpelu.

Pokud byste chtěli dělat opravdu realistický model, musíte si doslova nakreslit projekt a ideální je vše projednat s osobou, která tomu rozumí, například s nějakým památkářem. Díky dobré radě neuděláte zásadní chyby, které by pak celý model tak trochu kazily, protože by to nebylo podle skutečnosti. "Když už tomu chcete věnovat stovky hodin, výsledek by měl být dokonalý," říká modelář.

Všechny potřebné věci se v dnešní době dají koupit všude. Zakládní potřeby v papírnictví, zbytek pak v obchodech pro modeláře. A co nemají v kamenném obchodě, lehce najdete prostřednictvím internetových stránek. A pak přijde na řadu to nejdůležitější. "Musíte mít chuť si k tomu sednout, mít trpělivost a zapomenout na čas," dodává Jan Bednář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.