Na Jaderné dny zve plzeňská Techmania

10. říjen 2012

V prostorách Techmania Science Centra v Plzni probíhá hlavní část letošního ročníku populárně vzdělávacího projektu „Jaderné dny v Techmanii aneb Mýty a fakta o jádru“. Až do konce října je výstava exponátů obohacena řadou zajímavých přednášek s tematikou jaderné bezpečnosti a využívání jaderné energie v České republice i ve světě. Cílem akce je představit široké veřejnosti jadernou energetiku jako bezpečný zdroj energie a rovněž prezentovat jaderné inženýrství jako atraktivní obor pro talentované studenty.

Vlastní expozice představuje například detailní model reaktoru, měřič radioaktivity nebo maketu palivové kazety reaktoru VVER 1000. Mezi přednášejícími bude například Václav Havlíček, který se ve svých přednáškách zaměří na jaderné elektrárny v České republice a ve světě, nebo Jan Zdebor, technický ředitel plzeňské společnosti ŠKODA JS a.s., který bude hovořit o různých typech jaderných reaktorů.

„ŠKODA JS a.s. dlouhodobě podporuje vzdělávací projekty jako je tento. Je důležité vzbudit zájem mladých lidi o jadernou energetiku a prezentovat tuto oblast jako zajímavou příležitost profesní kariéry. Mladí odborníci jsou potřeba nejen pro obsluhu a modernizaci českých a slovenských jaderných elektráren, které jsou v provozu, ale i pro projekt dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Temelín“ vysvětluje Jan Zdebor.

Jaderné dny v plzeňské Techmanii

„Jedná se o výjimečný projekt, který představuje jadernou energetiku všem generacím,“ říká Václav Dostál, který je místopředsedou sdružení CENEN, které je dobrovolným akademickým sdružením vzdělávacích institucí zabývajících se výukou v oboru jaderného inženýrství. „Diskuze o jaderné energetice je důležitá, aby byly vyvráceny mýty, které kolem ní kolují, a aby bylo jádro bez předsudků vnímáno jako spolehlivý a bezpečný zdroj energie,“ dodává Dostál, který vyučuje na strojní fakultě Českého vysokého učení technického v Praze.

Více informací naleznete na internetových stránkách: http://www.techmania.cz/

autor: lum
Spustit audio