Na Šumavě po šesti letech končí projekt Život mokřadům
2 000 hektarů revitalizovaných mokřadů a mnoho dalšího. To má na svědomí projekt „Život mokřadům“ probíhající na Šumavě.
Rokytecké slatě, Bučina, Mrtvý Luh nebo Zhůří. To je jen část ze šumavských mokřadů, do kterých se opět vrátila voda, a to díky projektu „Life for mires“ – „Život mokřadům“. Kromě revitalizace rašelinišť a mokřadů, jež lidé v minulosti uměle odvodňovali, zahrnoval i třeba navrácení potoků z regulovaných rovných koryt do původních meandrujících. Šestiletý přeshraniční projekt podpořily evropské dotace a přišel na 150 milionů korun. Kromě Národního parku Šumava se na něm podílely i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nebo Národní park Bavorský les.
Projekt, jenž probíhal od roku 2018, letos končí. „Povedlo se nám vše, co jsme si předsevzali, a ještě něco navíc. Naším cílem bylo 2 000 hektarů mokřadů, toho jsme dosáhli. Dále jsme chtěli napravit 13 kilometrů potoků a povedlo se nám 29 kilometrů. K tomu jsme ještě zablokovali přes 200 kilometrů odvodňovacích kanálů a obnovili 26 rozsáhlých pramenných svahů. Tam jsme docílili toho, že odvodňovací systém přestal fungovat a voda dnes odtéká po povrchu a spousta se jí zpětně zasakuje,“ popsal Lukáš Linhart ze Správy Národního parku Šumava. Díky revitalizaci se na místo vrátily i některé živočišné druhy, například vzácný pták chřástal vodní, jeřáb popelavý nebo kulík říční.
Správa NP Šumava se dále bude věnovat dílčím projektům především z Operačního programu Životní prostředí. V plánu je mimo jiné expandovat do chráněné krajinné oblasti.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf
-
Skončili televizní Zrádci. ‚Vítězka si to zaslouží, lež o dědečkovi ale pro mě byla moc,‘ říká finalistka
-
V novém vedení Pirátů bude i Richterová. Členové strany si ji zvolili jako čtvrtou místopředsedkyni
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík