Na vrchu Ráj najdete památník věnovaný zakladateli Sokola ve Kdyni

Nová Ves u Kdyně se může chlubit krásnou okolní přírodou. Kolem obce je několik vrchů se zajímavou vyhlídkou. Jedním z nich je také vrch Ráj, ke kterému se dostanete lesní cestou.

Nahoře vás uvítá dřevěné posezení, informační tabule a také památník Emilu Tšídovi, který byl kdyňským podnikatelem a zakladatelem Sokola. Kdysi zde už pomník stál, ale v roce 1939 byl zničen německými vojáky. Až v roce 2009 byl památník významného regionalisty, spisovatele a předního sokolského činovníka znovu obnoven a svou výší přes pět metrů zdobí vrch Ráj jako zajímavá dominanta.

Na horní planince je malá vyhlídka, ze které se díváte na vrcholky okolních hor a dále na německou stranu. Na informační tabuli najdete názvy německých vrcholů. Dole v údolí je Všerubský průsmyk, váš pohled také upoutá všerubský kostel svaté Anny, který je do údolí zasazen jako skvostná perla.

Od obce Nová ves je vrchol Ráje vzdálen asi dva kilometry, půjdete po Svatojakubské cestě, můžete posedět v přístřešku na vyhlídce a také minete turistický rozcestník Pod Čepicí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.