Na výstavě o bezdružické lokálce najdete i razítka jak z Ostře sledovaných vlaků

11. únor 2022, aktualizováno

Jízdenky z pevného kartonu, čepice výpravčího, lampa, dokonce i lopata s uhlím. Nejen to můžete teď vidět v černošínském muzeu na výstavě Ze života bezdružické lokálky.

Jiří Bízek

Vystavované exponáty přivezl strojvůdce Jiří Bízek z Bezdružic, který mašinfíruje už 44 let. Celou výstavu ještě podtrhuje zvuk dunících kolejí, ve smyčce běží také krátký film přímo z trati z Pňovan do Bezdružic.

Jiří Bízek už jako dítě snil o tom, že bude řídit vlak. Za svým snem si šel. Nejen, že si jej splnil, ale dodnes ho práce baví. Moc rád vypráví historky, které při práci zažil, často i košilaté a nepublikovatelné. Ostatně, je kronikářem lokálky a průvodcem muzea v Bezdružicích u vlakové zastávky, takže se jej můžete sami zeptat. Za 44 let zažil tolik úsměvných příhod, že by dokázal vyprávět celý den.

Historickými exponáty, dokumenty i fotografiemi zaplnil v černošínském muzeu šest skříňových vitrín a všechny stěny. Vše rozdělil tématicky, takže jedna vitrína připomíná věci od pochůzkářů, další pak od traťáků či dispečerů, v další jsou věci z osobní pokladny, kde můžete vidět třeba jízdenky, vzorníky jízdenek, jízdní řády či předpisy. O kus dále jsou ovládací prvky z motorového vozu M131 ještě z kopřivnické Tatry.

Razítka jako z Ostře sledovaných vlaků

Stojan plný různých razítek vám může připomenout film Ostře sledované vlaky. Tato razítka ovšem hladkou kůži krásné ženy nezdobila. I když, kdo ví? U trati se děly spousty věcí, které prý musí zůstat v utajení. Výstava Ze života bezdružické lokálky bude v černošínském muzeu k vidění až do konce března.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.