Nad Rokytnicí nad Jizerou vyrostly v lesoparku Hlídka na Stráži čtyři pozoruhodné vyhlídky

22. listopad 2023

Na vrch jménem Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou v Libereckém kraji lákala turisty v minulosti vyhlídka Strážník. V roce 2021 vyrostl na vrcholu kopce působivý vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži. Zahrnuje čtyři nové vyhlídky nazvané Horník, Liška, Ovce a Medvěd.

Rokytnici nad Jizerou znají především milovníci lyžování. Krásu Krkonoš je ale možné obdivovat i ze sedla kola anebo po svých. Každého při příjezdu do Rokytnice nadchne panorama Lysé hory a Kotle. A právě až ke Kotli se vlní nad údolím Huťského potoka hřeben, jehož jedním z vrcholů je 782 metrů vysoký vrch jménem Stráž.

Kopec s velkou plošinou a množstvím skalnatých výstupků byl cílem turistů už v minulosti díky vyhlídce Strážník. V roce 2021 byl ale na vrcholu zpřístupněn celý vyhlídkový lesopark nazvaný Hlídka na Stráži zahrnující Horníka, Lišku, Ovci a Medvěda. Čtyři postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou.

Znaky symbolizující čtyři vesnice, které se spojily v Rokytnici, se staly inspirací pro architekty z libereckého studia Mjölk, kteří stojí za návrhy vyhlídkových plošin z kovu a dřeva. Podle původních představ měla na Stráži vyrůst jedna klasická rozhledna. Ale kvůli podobě kopce, kdy nejde o klasický vrchol, ale o širokou zalesněnou plošinu, se architektům tato myšlenka nelíbila.

Liška při pohledu z liščátka

„Rozhledna by musela být hodně vysoká, a tak nám přišlo lepší si tu najít skalnaté výběžky, ze kterých je krásný výhled sám o sobě, a ozdobit je vyhlídkami,“ přibližuje vznik vyhlídkového lesoparku jeden z autorů Jan Mach. Architekti si vybrali čtyři skály, což se shodovalo s počtem postav v městském znaku.

Horníka zvládnou jenom odvážní

Při příchodu na Hlídku na Stráži od Rokytnice nad Jizerou spatří turisté jako první Lišku. Její ocas trčí do údolí a poskytuje výhled nejen na Rokytnici, ale i na krkonošské kopce včetně Kotle. O kousek dál je trochu víc v lese schovaný Medvěd. Mohutný kousek, který turisty láká „vlezte mi na záda“, představuje jeho horní plošina. Nová cesta na Stráži vede turisty pak ještě dál do lesa, kde se schovává Ovce. Nejmenší z vyhlídkových plošin, kterou zvládnou i ti, co se bojí výšek nebo mají závratě.

Vyhlídka zvaná Horník je na výstup nejnáročnější

Kdo má takové potíže, ten jen stěží vyšplhá na Horníka, nejvyšší vyhlídku lesoparku. Horník navíc na rozdíl od čtyřnohých zvířátek stojí jen na dvou nohách a vede k němu můstek. Skála pod ním je zpevněná až osmimetrovými železnými tyčemi, takže se není třeba bát na Horníka vystoupat.

Do lesoparku Hlídka na Stráži se lze dostat pěšky nebo na kole z jakéhokoliv místa v Rokytnici. Z Dolní Rokytnice po žluté stezce, z Horní Rokytnice po zeleně značeném okruhu a z Františkova také po žluté, ale z druhé strany kopce. Na samotný vrchol vede zelená i červená stezka. Po červené lze na Stráž vyrazit i z Jablonce nad Jizerou. A kdo si chce příjemnou procházku zkrátit, může se pod vrchol přiblížit autem a dojít až posledních pár set metrů. K parkování ale využívejte pouze značená parkoviště. To nejbližší je u Hotelu Stráž.

Spustit audio