Naděje pro záchranu: Umělý odchov perlorodky
Perlorodka říční patří mezi velmi ohrožené živočichy v celé Evropě. Na jejich razantním úbytku v horských řekách se podíleli lidé sběrem perel a následně znečišťováním vod. Na Šumavě se perlorodky vyskytují ve dvou řekách – v Blanici a v Teplé Vltavě, kde se je odborníci snaží poznávat a také pomáhají navyšovat jejich početnost umělým odchovem.
Život perlorodky byl a možná ještě stále je hodně skrytý. Odborníci na Šumavě proto začali perlorodky zkoumat před bezmála čtyřiceti lety a neustále zjišťují nové informace. Za několik desetiletí připravili řadu projektů, které odpověděly alespoň na některé základní otázky.
„Teď to byly projekty z operačního programu životního prostředí. Ten první byl zaměřený více na výzkum, protože jsme toho moc nevěděli o vztazích mezi perlorodkou a jejím prostředím. Následně i na ryby, na jejich přítomnost v toku a i na to, jestli nějaké linie pstruhů jsou lepší nositelé perlorodek. To, kde vlastně perlorodka žije, čím se živí ve Vltavě, jak vypadá mikroprostředí v toku, kde bude nejlepší ji vysazovat," říká bioložka Správy Národního parku Šumava Eva Zelenková.
Všechny tyto otázky byly velmi důležité proto, abychom mohli co nejlépe a s co nejvyšší efektivitou uměle posilovat populaci perlorodky na Šumavě. S umělým odchovem se začalo už před více než dvaceti lety, kdy se tzv. nainvadovali pstruzi, kteří se odchytili ve Vltavě, tedy se vykoupali v nádrži plné glochidií perlorodek a pak se pstruzi vypustili zpět do Vltavy. Na výsledek tohoto experimentu jsme si museli počkat.
„Teprve teď víme, že jsme našli nějakou perlorodku z tohoto odchovu, tak to znamená, že musíme čekat skoro 20 let, než něco zjistíme. Protože perlorodka žije skrytě – prakticky to trvá těch patnáct let, než my zjistíme výsledek práce," dodává Eva Zelenková.
V současné době začíná další část dlouhodobé práce s perlorodkami. V nadcházejících pěti až sedmi letech budou do Teplé Vltavy postupně vypouštěny tisíce uměle odchovaných perlorodek říčních. Snad pomohou vylepšit početnost těchto živočichů, o které jsme málem úplně přišli, na výsledek si však budeme muset ještě několik let počkat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?