Nedělní kulturní echo

21. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Na 170 projekcí a celou řadu setkání, besed, autorských čtení, workshopů i další doprovodný program nabízí ode dneška do příští soboty 26. ročník festivalu Finále Plzeň. Soutěžní a bilanční přehlídka českých celovečerních a dokumentárních filmů bude zahájena dnes večer, v 21 hodin jste zváni na open air projekci hudební komedie Jiřího Menzla „Zločin v šantánu“, která se uskuteční v Plzni U Branky. Podrobný program Finále najdete na internetových stránkách http://www.festivalfinale.cz. Na rozhovory s osobnostmi, které plzeňský filmový festival navštíví, se můžete těšit také v našem vysílání, na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.

Rocková opera „Evita“ dnes ovládne jeviště Komorního divadla v Plzni. Přenese vás do Argentiny 40.a 50. let, připomene dramatický příběh Evity Perónové, která se doslova prodrala z nejnižší sociální příčky až k titulu duchovní vůdkyně národa. Hlavní roli ztvární Soňa Hanzlíková Borková, která byla za Evitu nominována na Cenu Thálie – dnes v 19 hodin v plzeňském Komorním divadle.

Představení „Pěna dní“ podle kultovní předlohy francouzského spisovatele Borise Viana má dnes na programu plzeňské Divadlo Alfa. Vzniklo v rámci mezinárodního projektu „Karavany deseti slov“, kterého se Česká republika účastní už pošesté s velkou podporou plzeňské Alfy. Iniciátorem české sekce je Francouzská aliance v Plzni. Hra o pomíjivosti lidského štěstí v Divadle Alfa začne v 18 hodin, je vhodná pro diváky od 15 let.

„Drahé tety a já“ – komedie s detektivní zápletkou na motivy slavného filmového scénáře Zdeňka Podskalského v podání pražského Divadla Metro vás pobaví v Divadle Klatovy. V hlavních rolích excelují Zdena Herfortová a Jaroslava Obermaierová. Začátek je v 19 hodin 30 minut.

„Kosti pro Otta“ – hru na pomezí frašky a poněkud zidealizovaného shovívavého komorního dramatu uvidíte v Divadle Dialog v Plzni. Pokud se chcete přesvědčit o tom, že i prostitutky mají duši, zajděte tam na představení divadla Amceth v 19 hodin.

Aprílový koncert Základní umělecké školy ve Františkových Lázních se koná od 10 hodin ve františkolázeňském Divadle Boženy Němcové.

„Ženský hlas“ – to je název komponovaného pořadu spisovatelek Tamary Kopřivové, Vlasty Špinkové, Jarky Málkové, Karly Erbové a Daniely Kovářové, který dnes proběhne ve výstavní síni Masné krámy v Plzni. Svým zpěvem ho doplní Laďka Bauerová. Do Masných krámů v Plzni zamiřte na 10. hodinu 30. minutu.

Literárně-hudební pásmo „Popelka Nazaretská“ vás ve 14 hodin osloví v kostele svatého Mořice v Mouřenci u Annína. Jedná se o představení Kostelního sboru KOS z Lomnice nad Lužnicí sestavené z úseků básně Václava Renče a písní Víta Petrů. „Popelka Nazaretská“ líčí Ježíšův život z pohledu jeho matky Marie.

Na 3. setkání sušických harmonikářů – nesoutěžní přehlídku amatérských hráčů na harmoniku – láká od 14 hodin Kulturní dům Sokolovna v Sušici.

Na regionální přehlídku dětských divadelních, recitačních a loutkářských kolektivů pro Plzeňský a Karlovarský kraj „Tartas 2013" můžete ještě dnes zavítat v Dobřanech. Organizátory jsou plzeňské občanské sdružení Johan s dobřanským Káčkem, nejúspěšnější soubory postoupí na národní přehlídku „Dětská scéna". Podrobný program je k dispozici na www.prehlidky-johan.net.

„Ferdu mravence“ Ondřeje Sekory přiváží dnes do Karlových Varů Docela velké divadlo Litvínov. Novou pohádku plnou dobrodružství slavného hrdiny s puntíkovaným šátkem a jeho přátel, s písničkami Jana Turka a v choreografii Lenky Lavičkové můžete spolu se svými dětmi v karlovarském divadle zhlédnout v 15 hodin.

Zaujmout vás „Báječnou chemií“ hodlá plzeňská Techmania. Například si vyzkoušíte vyrobit vlastní lepidlo, přeměnit mléko v plast a prozkoumáte chemické vlastnosti rozinek – dnes mezi 10. a 17. hodinou v plzeňské Techmanii.

Spustit audio

Více z pořadu