Nedělní kulturní echo

11. srpen 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Chodské slavnosti" a „Vavřinecká pouť" ještě dnes pokračují v Domažlicích. Na hlavním pódiu na náměstí od rána zní dechovka, do pozdního odpoledne se tam vystřídají Stavovanka, Hájenka, Horalka, Domažličanka a další kapely. Pódium pod Chodským hradem dnes patří „Zpěvnému chodskému mládí" - mladé zpěváky a zpěvačky tam od 10 hodin představí Domažlická dudácká muzika.

Odpoledne pak můžete v letním kině zhlédnout klenotnicový pořad „Ludvík Kuba na Chodsku", který je věnován 150. výročí narození známého folkloristy a 120. výročí jeho pobytu na Chodsku - začátek je ve 14:30 hodin.

Akcemi nabitý je také poslední den multižánrového festivalu „Živá ulice - Plzeňská setkání". Dvě autorské interaktivní pohádky předvede v Proluce Divadlo KAKÁ - v 16 hodin se těšte na „Kyklopce" a v 18 hodin na představení „Jak bobr hledal déšť". Příznivcům animovaných snímků udělá radost Animánie - projekcí krátkých animovaných filmů z nejčerstvější slovenské produkce, které byly oceněny na Bienále animace v Bratislavě - opět v Proluce a to ve 20:45. Na náměstí Republiky od 19:15 hodin koncertuje plzeňská ska kapela Tleskač, o hodinu a půl později německá skupina Jamaram. Podrobný program festivalu je k dispozici v infostánku na plzeňském náměstí nebo na www.zivaulice.eu

V kostele svatého Mořice na Mouřenci u Annína bude dnes od 14 hodin o tamních gotických nástěnných malbách přednášet historik umění profesor Jan Royt. Po přednášce a následné diskusi je pro zájemce opět připravena komentovaná prohlídka celého mouřeneckého areálu. Ani tentokrát nebudete platit vstupné.

Historii trestu smrti a vývoj práva útrpného přiblíží také dnes návštěvníkům Chebského hradu mistr popravčí - kat Vopat. V případě zájmu si budete moci sami vyzkoušet jeho mučící nástroje. Oním popravčím je kovář z Plzeňska Miroslav Vopat, pro kterého je katování koníčkem.

Na pohádku „Český Honza" v podání pražského loutkového divadla LOKVAR láká hrad Rabí. Podaří se nerozhodnému Honzovi vyzrát na čerty, draka a loupežníky a vybrat si tu správnou nevěstu? Přijďte se přesvědčit na nádvoří hradu v 15 hodin.

„Červenou Karkulku" uvede také v 15 hodin na zámku v Hrádku u Sušice plzeňský Špalíček.

Na nedělní pohádku můžete s dětmi od 3 let zamířit i do Měšťanské besedy v Plzni. V její zahradě sehraje od 14:30 hodin Divadlo Dráček představení „Uličnice opice".

Americkou komedii „Prci, prci, prcičky: Školní sraz" scénáristické a režisérské dvojice Hurwitz, Schlossberg dnes uvidíte v rámci „Filmových nocí" v amfiteátru v Plzni na Lochotíně. Promítá se od 21:15 hodin.

Spustit audio

Více z pořadu